Izrael wzywa Polskę do zmiany ustawy ws. obozów śmierci

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinstruował w sobotę izraelskiego ambasadora w Warszawie, by spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i zaapelował o wycofanie projektu ustawy karzącej za sformułowanie "polskie obozy śmierci".

"Ta ustawa nie ma podstaw, jestem jej zdecydowanie przeciwny. Nikt nie może zmienić historii, a Holokaust nie może być negowany" - powiedział Netanjahu.

Izraelski resort spraw zagranicznych wydał oświadczenie, w którym prosi o zmianę projektu ustawy; rzecznik ministerstwa Emmanuel Najszon zapowiedział, że skontaktuje się ono w tej sprawie z polskim rządem, "wysyłając bardzo jasny przekaz".

"Nikt nie może zmieniać prawdy historycznej i nie ma tu miejsca na edukowanie rodzin osób, które przeżyły Holokaust" - powiedział Najszon.

Wcześniej przeciw ustawie zaprotestował przywódca opozycyjnej, centrowej partii Jest Przyszłość (Jesz Atid), a zarazem były izraelski minister finansów Jair Lapid, którego wypowiedź przytacza anglojęzyczny portal Times of Israel.

"Zdecydowanie potępiam nową ustawę przyjętą w Polsce, która jest próbą zaprzeczenia udziału wielu polskich obywateli w Holokauście" - napisał Lapid na Twitterze.

"Członek Knesetu, syn człowieka, który przeżył Holokaust, ocenił, że projekt ustawy - która zgodnie z oczekiwaniami ma w Polsce wejść wkrótce w życie - jest próbą napisania historii na nowo" - pisze Times of Israel o reakcji Lapida.

Na słowa deputowanego zareagowała ambasada Polski w Tel Awiwie; na Twitterze napisała, że jego "bezpodstawne oskarżenia dowodzą, jak bardzo potrzebna jest edukacja na temat Holokaustu, nawet tu, w Izraelu".

Lapid odpowiedział na to, pisząc: "Jestem synem kogoś kto przeżył Holokaust. Moja babka została zamordowana przez Niemców i Polaków. Nie potrzebuję od was nauki na temat Holokaustu (...). Wasza ambasada powinna natychmiast wystosować przeprosiny".

Sejm przyjął w piątek nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za słowa "polskie obozy śmierci". Ustawa trafi teraz do dalszego procedowania w Senacie.

Zgodnie z ustawą, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Jeśli sprawca działałby nieumyślnie, podlegałby karze grzywny lub ograniczeniu wolności. Nie byłoby przestępstwem popełnienie tych czynów "w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Nowy przepis ma się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  29.01.2018 09:19
  >>"Zdecydowanie potępiam nową ustawę przyjętą w Polsce, która jest próbą zaprzeczenia udziału wielu polskich obywateli w Holokauście" - napisał Lapid na Twitterze.<<
  Mr Lapid:
  Can you assure us that no Jew killed the Pole?
  Can you assure us that no Jew collaborated with the Germans?
 • gość
  30.01.2018 15:56
  w Izraelu mają 3 izbę polskiego parlamentu, żeby się mieszać do naszych ustaw
 • gość
  30.01.2018 21:25
  Jest takie magiczne słowo dyplomacja. Niestety, słowo suwerenność nie rozwiąże, jak widać, wszystkich problemów z Niemcami, Rosją, Ukrainą, Francją, Czechami i Unią Europejską (tu pojawia się zresztą inne magiczne słowo- praworządność). Pytanie retoryczne: zadaniem władzy jest rozwiązywanie problemów, czy tworzenie nowych i powiększanie istniejących?
 • Obserwator
  01.02.2018 18:19
  Nie rozumien o co Żydom chodzi, byłam sama w Izraelu i widziałam aleje zzasłużonych, jest tam sporo wymienionych Polaków którzy uratowili żydów, kiedy Niemcy utworzyli getto i wracali ich do obozów. Jest tam podana dokładna liczba uratowanych pod każdym nazwiskiem Polaka. Miałam sama rodzinę która walczyła z Niemcami w czasie wojny, mój pradziadek był sam zeslany do obozu... znam swoją historię i nikt nie wmowi mi, że polacy tworzyli obozy koncentracyjne i wszelkie holokausty, jeśli tak by było to w takim razie na alei zasłużonych w Izraelu nie byłoby nazwisk Polaków którzy ratowali żydów. Nasz kraj wiele wycierpial, a teraz ma ponownie cierpieć przez jakieś pomówienia polityczne czy kłamstwa ambasad żydowskich? Kraj Izraelski i sami Żydzi mieszkający tam są bardzo bogatym krajem jak i ludem, więc trzeba zakończyć te oszczerstwa pod kontem naszej historii i wyłudzenia jakichkolwiek pieniędzy pod fałszywym hasłem że Polska jest współodpowiedzialna za holokaust, który chcą nam wmówić. Żydzi obudzcie się z tego abusrdu i zacznijcie żyć PRAWDA a nie kłamstwem politycznym!!!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Piątek
  wieczór
  11°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  17°C Sobota
  dzień
  wiecej »