Wielki imam Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze: nie wykorzystywać religii do przemocy i terroru

Wielki imam sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, szejk Ahmad Mohammad Al-Tayyeb ostrzegł przed wykorzystywaniem religii jako uzasadnienia przemocy i terroru. „Bóg nigdy nie wzywał ludzi do przemocy” - stwierdził islamski uczony w wywiadzie dla wydawanego w Niemczech miesięcznika „Herder Korrespondenz”.

Przestrzegł jednocześnie, że „ten, kto instrumentalizuje religię dla innych celów - politycznych czy imperialistycznych – sprowadza ją z właściwej drogi”.

Przyczyną przemocy i terroru nie są dziś „święte teksty religii”, lecz „niesprawiedliwości polityki światowej, tendencje hegemoniczne, próby okupacji, dążenie do opanowania źródeł bogactwa oraz zasobów naturalnych” - stwierdził Al-Tayyeb.

Skrytykował fakt, że świat współczesny jest głęboko podzielony na bogatych i biednych. Podczas gdy 10 proc. populacji stanowią posiadacze i ludzie sprawujący władzę, to 90 proc. stanowią ludzie żyjący „w chorobie, ubóstwie i nieznajomości tego faktu”. Najbardziej smutne, że to uprzywilejowane 10 proc. stara się czynić wszystko, aby taka sytuacja pozostała, aby zachować swoje przywileje, również kosztem cierpień pozostałych 90 procent - ubolewał szejk islamskiego uniwersytetu.

Teologiczną bazę kierowanego przez niego uniwersytetu, najbardziej szacownej uczelni islamu sunnickiego, Al-Tayyeb określił jako umiarkowaną. Zapewnił, że uniwersytet Al-Azhar, w którym naukę pobiera obecnie 400 tys. studentów, w swojej ponadtysiącletniej historii zawsze wybierał „drogę środka”. Nie oznacza to – tłumaczył – wytyczania drogi ekstremistom, ale nie oznacza także wytyczania drogi modernistom, którzy chcieliby „zmiękczyć” religię i akceptować błędne wartości, które przynoszą współczesne czasy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  4°C Wtorek
  rano
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  6°C Środa
  noc
  wiecej »