Czaputowicz: Rośnie antypolonizm w Izraelu

Rośnie taki antypolonizm w Izraelu, także w związku z tą gorącą dyskusją; to niedobre, niepokojące - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz pytany o demonstrację przed polską ambasadą w Tel Awiwie przeciwko nowelizacji ustawy o IPN.

Czwartkowy wiec przed polską ambasadą zorganizowała fundacja Yad Ezer La-Haver, prowadząca w Hajfie dom dla ocalałych z Holokaustu. Uczestnicy demonstracji nieśli plakaty z napisem "Żadne prawo nie może wymazać historii" i "To polskie prawo pluje w twarz narodowi izraelskiemu".

O demonstrację dziennikarze zapytali przebywającego w czwartek w Brukseli szefa MSZ. Minister powiedział, że nie zna tej sprawy. "Natomiast rośnie taki antypolonizm w Izraelu, także w związku z tą gorącą dyskusją, to trzeba widzieć. To jest niedobre, niepokojące" - powiedział Czaputowicz.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał nowelizację ustawy o IPN, wejdzie ona w życie; jednocześnie zdecydował, że skieruje tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Szef MSZ został też zapytany, kiedy zaczną działać zespoły ds. polsko-izraelskiego dialogu. W ubiegłym tygodniu, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem na czele z wiceszefem MSZ Bartoszem Cichockim. Identyczny zespół ma powstać w Izraelu. Czaputowicz odpowiedział, że jest kontakt między resortami spraw zagranicznych obu krajów. "Kontakt jest, czekamy też na stronę izraelską, mamy czas, czekamy też z drugiej strony oczywiście na interpretacje Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział Czaputowicz. Dodał, że "na razie są deklaracje ze strony izraelskiej, że dialog jest rozpoczęty".

Zaznaczył, że "to nie jest kwestia godzin czy dni, że mamy coś rozwiązać".

"Teraz mamy czas, żeby jeszcze raz przemyśleć te kwestie, Trybunał musi mieć czas, żeby się z tym zapoznać, prawo wchodzi (w życie) po 14 dniach (od ogłoszenia nowelizacji). Strona izraelska zgłasza pewne wątpliwości, czy w tym okresie między wejściem prawa w życie a decyzją Trybunału, czy nie będą jakieś działania prawne wobec osób - myślę, że nie będzie takich działań, te kwestie trzeba wyjaśnić, wszystkie obawy rozwiać i czekać na dobrą decyzję Trybunału" - powiedział szef MSZ.

«« | « | 1 | » | »»
 • wujek_Olek
  08.02.2018 20:48
  Panie Czaputowicz, gdzie tam rosnie, zawsze byl. Przygladam sie temu od 40 lat. Nic nowego pod sloncem. Polacy i Zydzi to bracia w duchu z wzajemna nienawiscia.
 • POLKA
  08.02.2018 22:30
  Pan Czaputowicz jest strasznie słaby - nie czuję, by dobrze i godnie reprezentował Polskę i radził sobie z irracjonalnym atakiem strony izraelskiej, wyczerpującym nerwowo i fizycznie wszystkie polskie ofiary II wojny światowej i przyzwoitych ludzi. Oczekuję wezwania strony izraelskiej do opanowania antypolskich nastrojów i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom i dyplomatom polskim, przebywającym na terytorium państwa Izrael. Dialog tylko między równorzędnymi partnerami.
 • SGGW
  09.02.2018 00:09
  Nie rośnie tylko się ujawnił.
 • Tinka
  09.02.2018 08:50
  Nasz rząd co chwilę wynajduje nam wrogów. To taka gebelsowska metoda jednoczenia narodu i dawania ludziom poczucia fałszywej godności. W mediach cała sprawa sprowadza się do tego, że byli Polacy, którzy pomagali Żydom i byli Żydzi, którzy ucierpieli od Polaków. Nie żyłam w czasie wojny, ale kiedyś myślałam, że Polacy pomagali Żydom a nieliczni szmalcownicy liczyli swoje. Jednak w ostatnim czasie, kiedy czytam wpisy, nawet na katolickim portalu, to wydaje mi się, że niechęć do Żydów była powszechna i nie mamy być z czego dumni.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »