Sasin: Pragniemy, by doszło do zjednoczenia przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej

Jest naszym wielkim pragnieniem, aby w tym momencie doszło do takiego zjednoczenia przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział w piątek Jacek Sasin. Dodał, że do rodzin ofiar wysyłane są zaproszenia na uroczystości, które odbędą się 10 kwietnia.

W ramach obchodów VIII rocznicy katastrofy smoleńskiej przewidziano m.in. odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, odsłonięcie kamienia w miejscu, w którym ma stanąć pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W programie obchodów przedstawionym przez PiS w czwartek na Twitterze znalazł się również apel rodzin smoleńskich, w którym wystosowano zaproszenie do udziału w obchodach.

Sasin - szef Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz członek Komitetu Społecznego Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku - zapytany w piątek w radiowej "Trójce", czy przedstawiony przez PiS plan uroczystości ma charakter państwowy, potwierdził. "One tak już od trzech lat właściwie w tym charakterze się odbywają" - powiedział.

Dodał, że "w tym roku dodatkowo wpisuje się w tę uroczystość odsłonięcie pomnika, który nie jest przedsięwzięciem państwowym, jest przedsięwzięciem społecznym, społecznego komitetu, który zawiązał się 3-4 lata temu, aby ten pomnik mógł powstać".

Sasin zapytany, czy na uroczystość odsłonięcie pomnika zostaną zaproszone rodziny ofiar katastrofy odpowiedział: "oczywiście, że tak". "Zaproszenia wysyłamy cały czas. Jeszcze 10 dni do tego momentu. Mam nadzieję, że uda nam się wszystkich zaprosić" - powiedział.

"Jest naszym wielkim pragnieniem i intencją, aby w tym momencie doszło do takiego zjednoczenia przy tym pomniku ofiar, wszystkich ofiar tych, którzy zginęli w Smoleńsku, zjednoczenia rodzin tych naszych bohaterów, którzy ponieśli śmierć, niezależnie od tego jakie poglądy, jakie światopoglądy nas dzielą na co dzień - w tym momencie powinniśmy być wszyscy razem" - mówił.

10 kwietnia obchody rozpoczną się od mszy świętej o godz. 8 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NPM i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. Później odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim; o godz. 15 odmówiona zostanie koronka do Miłosierdzia Bożego, po której o 15.30 nastąpi odsłonięcie pomnika ofiar tragedii smoleńskiej 2010 r., po którym nastąpi złożenie wieńców przed pomnikiem. Następnie o godz. 16 odsłonięty zostanie kamień w miejscu, w którym ma stanąć pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na 16.15 przewidziane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Wieczorem z kolei zaplanowano mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a po przemarszu z bazyliki przed Pałac Prezydencki przemówienie wygłosi ponownie prezes PiS. Uroczystości zakończą się o 21.15 przed pomnikiem ofiar tragedii smoleńskiej.

W apelu rodzin smoleńskich, w którym wystosowano zaproszenie do udziału w obchodach, napisnao m.in.: "Marsz - na którym spotkamy się po raz dziewięćdziesiąty szósty - będzie marszem ostatnim. 96 ofiar tragedii smoleńskiej i 96 marszów w obronie prawdy, godności i pamięci. To nie jest zbieżność przypadkowa. W tych dopełniających się liczbach zawarta jest wielka moc symboliczna".

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie samolotu Tu-154M wiozącego delegację na obchody katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i najwyżsi dowódcy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ZIGI
  30.03.2018 11:10
  Przy tym pomniku, który postawiono wbrew władzom miasta i znacznej części mieszkańców? Przy pomniku, który postawiono stosując kruczki prawne, czyli przejecie placu Piłsudskiego "ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa" na polecenie Mariusza Błaszczaka? Czy Pan Sasin jest tak oderwany od rzeczywistości? Dobra, PiS przejął plac, postawił na swoim i ma upragniony pomnik, ale po co wymyślać takie bajki o pojednaniu? Jak czytam takie wypowiedzi to normalnie ręce opadają.
 • Gość
  30.03.2018 11:39
  Trzeba zakonczyc prywatne (jak uznal sad) miesiecznice, bo ile mozna udawac zalobe, to teraz wszystkie rodziny, ktorych orotestow przeciw ekshumacjom nie slyszano, ktore nie zostaly rowno potraktowane przy odszkodowaniach, maja udawac, ze sie pod tym chylkiem postawionym pomnikiem jednaja? PiS naprawde nie ma wstydu
 • cyjanek
  30.03.2018 12:31
  Przy pochówku Sebastiana Karpinikuka (poseł PO, zginął w katastrofie Smoleńskiej) pokazaliście chęć pojednania. Po ekshumacji prokuratura chciała pochować Sebastiana bez mszy, bez księdza, nie powiadamiając rodziny! Wstyd Panie Sasin.
 • konserwatysta23
  30.03.2018 16:56
  " (...)będzie marszem ostatnim. 96 ofiar tragedii smoleńskiej i 96 marszów w obronie prawdy, godności i pamięci". Tak brzmi fragment apelu, a pytań jest wiele. Jakiej prawdy, czy jakich prawd? Tych o trzech osobach, które przeżyły, o wybuchu bądź kilku wybuchach w różnych miejscach samolotu, czy tej prawdy o sztucznej mgle, a może sfałszowanych, przez Rosjan, czarnych skrzynkach? I jakiej godności? Czy tej, w której miesza się część liturgiczną, nienaruszalnie Boską, z politycznymi, tj. ziemskimi fantasmagoriami, wynurzeniami i ustawicznym tzw. dochodzeniem do prawdy? I jakiej pamięci? Wybiórczej, bo jednym stawia się pomniki i funduje tablice, a innych pomija? I jeszcze pytanie najważniejsze: co na to wszystko Episkopat, ta zdroworozsądkowa i religijnie wierna Ewangelii część hierarchów? Bo zdanie innych biskupów i arcybiskupów, znawców awiacji i katastrof lotniczych znamy. Nieubłaganie przecież zmierzamy do znanej nam konstatacji, że tam - pod Smoleńskiem - tuż około lotni..., przepraszam - pastwiska wydarzyła się tragiczna katastrofa lotnicza, która była zderzeniem polskiego lekceważenia wielu zasad i reguł z rosyjskim, posowieckim, bałaganem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Środa
  noc
  3°C Środa
  rano
  6°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  wiecej »