Przerażające doniesienia z Syrii

Dowody wskazują na kolejny atak chemiczny, przeprowadzony przez reżim prezydenta Baszara el-Asada w Syrii - oznajmiła w wydanym w niedzielę oświadczeniu Unia Europejska, apelując o reakcję społeczności międzynarodowej na wydarzenia we Wschodniej Gucie.

Używanie broni chemicznej, w szczególności wobec ludności cywilnej budzi "głębokie zaniepokojenie" - wskazano w oświadczeniu. "UE zdecydowanie potępia użycie broni chemicznej i wzywa do natychmiastowej reakcji społeczności międzynarodowej" - podkreślono.

Bruksela wezwała też Rosję i Iran jako "stronników reżimu", by wpłynęły na Damaszek i zapobiegły kolejnym atakom.

W niedzielę Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła syryjskie władze o atak chemiczny w sobotę wieczorem na szpital w Dumie we Wschodniej Gucie, w którym miało zginąć co najmniej 41 osób. Władze w Damaszku odrzucają te oskarżenia.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że nie jest w stanie potwierdzić informacji o użyciu broni chemicznej w Dumie. Dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział, że w Dumie zginęło 11 osób w wyniku uduszenia spowodowanego dymem z broni konwencjonalnej, użytej przez siły rządowe. Dodał, że 70 osób miało kłopoty z oddychaniem. Grupy syryjskich rebeliantów utrzymują jednak, że w ataku chemicznym zginęło ponad 100 cywilów.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że Asad słono zapłaci za atak chemiczny, jakoby przeprowadzony przez jego wojska w mieście Duma. Nazwał również syryjskiego przywódcę "zwierzęciem" oraz oskarżył Rosję i Iran o wspieranie go.

Rosja zaprzeczyła doniesieniom, jakoby syryjska armia przeprowadziła atak chemiczny - podał w niedzielę Interfax, powołując się na rosyjski resort obrony. Atak w Dumie potępiła Turcja; oświadczenie w tej sprawie wydało ministerstwo spraw zagranicznych w Ankarze.

«« | « | 1 | » | »»
 • joanna
  09.04.2018 00:33
  Chodziło mi o wypowiedź "czes" oczywiście :-)
 • gość
  09.04.2018 11:30
  To jest cała Unia Europejska. Sprawa "budzi zaniepokojenie" (czyli w języku unijnym woła o pomstę do nieba), więc UE wzywa cały świat do reakcji... Bo sama nic nie może.
  Oto i nasz wielki obrońca - jakby nas Rosja najechała (a daleko nie ma, biorąc pod uwagę umiłowanie w przesuwaniu ich zachodniej granicy), to UE nazwałaby to "niepokojącym" i wezwała świat do natychmiastowej reakcji.
 • wujek_Olek
  09.04.2018 12:52
  Co do masowego użycia broni chemicznej (agent orange, napalm) i nuklearnej przeciwko cywilom to nie ma większych mistrzów od USA, in pursuit of prey.
 • alex
  09.04.2018 16:08
  Jak w Polsce coś się dzieje top Unia podejmuje "odpowiednie" kroki... ale jak w Syrii zabili niewinnych ludzi w tym dzieci to oświadczyli że jest to niepokojące..... i na tym się skończyło...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  10°C Czwartek
  wieczór
  7°C Piątek
  noc
  4°C Piątek
  rano
  6°C Piątek
  dzień
  wiecej »