Dialog z Kościołem prawosławnym, przygotowania do ogólnopolskiej pielgrzymki duchownych na Jasną Górę i sprawa mediów publicznych – to tematy dwudniowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się 8 marca.
Dziś wieczorem w katedrze warszawskiej biskupi wezmą udział w dziękczynieniu za kanonizację arcybiskupa Szczęsnego Felińskiego.
351. zebranie plenarne rozpoczęło się dziś przed południem. Jednym z głównych tematów będzie dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Biskupi zapoznają się z przebiegiem spotkania z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego, będą także rozmawiać o dalszych etapach tego dialogu.
Wśród innych tematów znajdą się przygotowania do ogólnopolskiej pielgrzymki kapłanów na Jasną Górę, 1 maja, zorganizowanej z okazji Roku Kapłańskiego. Abp Kazimierz Nycz omówi sprawy związane z beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki, zaplanowaną na 6 czerwca i połączoną z III Dniem Dziękczynienia.
Biskupi omówią ponadto propozycje listów pasterskich na ten rok, przyjmą projekt dokumentu społecznego Episkopatu, zaplanują też prace nad dyrektorium duszpasterskim dla Polonii. Wysłuchają informacji o sytuacji w Ruchu Rodzin Nazaretańskich i o procesie Męczenników Wschodu.
Spodziewane jest ustanowienie Niedzieli Biblijnej we wszystkich diecezjach polskich. Biskupi będą też rozmawiać o sytuacji w mediach publicznych.
Obrady biskupów będą się odbywały w Warszawie, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu przy skwerze Kard. Stefana Wyszyńskiego 6.
W pierwszym dniu obrad hierarchowie wezmą udział we Mszy św. dziękczynnej za kanonizację arcybiskupa warszawskiego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Uroczystości w katedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczną się o godz. 18.00.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.