100 parafii Kościoła Anglikańskiego w Ameryce chce pełnej jedności z Rzymem, korzystając z konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus” – poinformowała Izba Biskupów tej wspólnoty.
Papieski dokument ten przewiduje możliwość utworzenia ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów pragnących pełnej komunii z Kościołem katolickim.
Kościół Anglikański w Ameryce należy do utworzonej w 1991 r. Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, utrzymującej iż na całym świecie należy do niej 400 tys. wiernych. W posiedzeniu jego Izby Biskupów 3 marca w Orlando na Florydzie wziął też udział prymas Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, abp John Hepworth oraz ks. Christopher Phillips z parafii katolickiej posługującej się liturgią anglikańską w San Antonio w Teksasie.
Kościół Anglikański w Ameryce jest trzecią grupą anglikańską, która pozytywnie odpowiedziała na konstytucję apostolską „Anglicanorum coetibus”. Pierwszą była grupa 20 parafii Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej z Wielkiej Brytanii, która uczyniła to już już w październiku ub. roku. Następną – australijska gałąź pozostającego dotychczas w jedności z Canterbury anglikańskiego ruchu Forward in Faith, który w lutym nakazał swej radzie zarządzającej podjęcie właściwych kroków, by 16 parafii tego nurtu wstąpiło do Kościoła katolickiego. Brytyjska gałąź tego ruchu, do której należy około 200 parafii ma podjąć decyzję nie wcześniej niż w lipcu.
Episkopat Anglii i Walii ustanowił komisję przygotowującą grupowe przyjęcie parafii anglikańskich. Współpracuje ona z Kongregacją Nauki Wiary i rozpatruje m.in. problem własności budynków kościelnych, możliwość wspólnego używania pomieszczeń sakralnych a także ich wynajmowania na dłuższy okres.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.