Komisja Europejska wyraziła w środę zadowolenie z decyzji władz USA o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli Grecji i zaapelowała, aby Waszyngton zniósł również wizy dla obywateli czterech ostatnich krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.
"Cieszę się z tej decyzji (...) i apeluję do władz amerykańskich, aby jak najszybciej włączyły do swojego programu bezwizowego Cypr, Bułgarię, Polskę i Rumunię, których obywatele nie mogą dziś podróżować do USA bez wizy" - oświadczyła komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem.
Amerykańska minister bezpieczeństwa narodowego Janet Napolitano ogłosiła we wtorek, że obywatele Grecji od przyszłego miesiąca będą zwolnieni z obowiązku posiadania wizy do USA, jeśli ich pobyt nie będzie dłuższy niż trzy miesiące. Będą musieli jedynie przed wyjazdem poinformować amerykańskie władze o swojej wizycie za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Rejestracji Podróży (ESTA).
Greckim władzom udało się uzyskać zniesienie wiz po dwóch latach negocjacji. W tym czasie musiały poprawić bezpieczeństwo lotów i system zbierania informacji o pasażerach; danymi tymi muszą dzielić się z Amerykanami.
Jak podkreśla agencja AFP, amerykańskie prawo przewiduje wyłączenie z obowiązku wizowego tylko na podstawie dwustronnych umów międzypaństwowych po spełnieniu bardzo ścisłych kryteriów, dlatego UE nie może negocjować w imieniu krajów członkowskich.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.