Gubernator stanu Plateau w środkowej Nigerii zaapelował w czwartek do ludności o rozpoczęcie trzydniowego postu i żałoby z powodu zamordowania w tym stanie przez muzułmanów 500 osób, głównie chrześcijan.
Gubernator Jonah Jang zwrócił się do obywateli, aby jeszcze w czwartek rozpoczęli trzydniowy post na znak żałoby z powodu zamordowania w różnych miejscowościach stanu przez muzułmańskich pasterzy z plemienia Fula 500 chrześcijan.
"Proszę, abyśmy wszyscy pościli od 11 do 13 marca, prosząc Boga, aby odpuścił nam nasze grzechy i sprowadził pokój na nasz stan Plateau i cały nasz naród" - apelował Jang w orędziu transmitowanym przez radio i telewizję.
Gubernator przestrzegł mieszkańców Plateau przed podejmowaniem ewentualnych ataków w odwecie za masakrę i wezwał do zachowania spokoju.
Jang przemówił publicznie wkrótce po tym, gdy policja ogłosiła, że niektórzy spośród zatrzymanych przyznali się do udziału w masakrze. Tłumaczyli się, że był to odwet za zabicie w stolicy stanu, mieście Jos, w styczniu tego roku 326 osób.
"Niektórzy ludzie z plemienia Fula otrzymali pieniądze za wzięcie udziału w zabójstwach, ale inni zrobili to z własnej woli" - powiedział w czwartek dziennikarzom komisarz policji stanowej Ikeczukwu Abuda.
Policja kwestionuje liczbę 500 zabitych podawaną przez władze stanowe. Twierdzi stanowczo, że zginęło 109 ludzi.
Z powodu masakry nigeryjski prezydent ad interim Goodluck Jonathan zwolnił swego doradcę odpowiedzialnego za bezpieczeństwo w kraju, pułkownika Sarkiego Mukhtara, i nakazał przeprowadzenie dochodzenia w sprawie ostatniej masakry, kolejnego tragicznego aktu wrogości między ludnością muzułmańską a chrześcijańską w Nigerii.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.