Trwa przerzut amerykańskiej 1. Brygady Pancernej 1. Dywizji Kawalerii do Polski. Odbywa się on w ramach operacji Atlantic Resolve, która stanowi wsparcie dla sojuszników na wschodniej flance - podał portal defence24.pl.
W mediach społecznościowych dowództwo amerykańskiej armii w Europie opublikowało zdjęcia czołgów Abrams oraz wozów bojowych Bradley gotowych do przerzutu. Z kolei 1. Dywizja Kawalerii pokazała transport koleją ciężkiego sprzętu.
Wcześniej amerykańska armia podawała, że 1. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 1. Dywizji Kawalerii stacjonująca w Fort Hood w stanie Texas zostanie przemieszczona do Europy latem tego roku, aby zastąpić w Polsce 2. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 1. Dywizji Piechoty. Elementy 1. Brygady służyły w Polsce już w 2014 roku.
Żołnierze będą pełnić rotacyjną służbę bojową.
W Europie znajdzie się cała brygada pancerna - ok. 3,5-4 tys. żołnierzy oraz sprzęt - m.in. ok. 90 czołgów Abrams, wozów bojowych Bradley, dywizjonu 18 haubic samobieżnych Paladin oraz różnego typu pojazdów wsparcia.
Jak pisze portal, duża część działań brygady będzie prowadzona w Polsce. Wcześniej, w drugiej połowie 2014 roku, jednostki tej brygady brały udział udział w ćwiczeniach rotacyjnych zorganizowanych po aneksji Krymu.
Amerykańscy żołnierze wezmą w Europie udział w rozpoczynających się 3 czerwca dwutygodniowych manewrach "Saber Strike'18". Łącznie uczestniczyć w nich będzie ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw. Znaczącą rolę podczas manewrów odegrają także wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, które w ramach wzmocnionej obecności NATO stacjonują na wschodniej flance.
Sojusznicy będą współdziałali w Polsce i Estonii, na Łotwie i Litwie. To ostatnie państwo będzie głównym rejonem ćwiczeń. Tam odbędzie się także uroczyste ich otwarcie i zakończenie.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.