Konfiskata wielomilionowego majątku świadków Jehowy

Sąd miejski w Petersburgu orzekł, że przejęcie przez skarb państwa wartych kilka miliardów rubli nieruchomości należących do świadków Jehowy było zgodne z prawem. W 2017 r. świadkowie Jehowy zostali uznani w Rosji za organizację ekstremistyczną.

Sąd miejski potwierdził w czwartek decyzję sądu niższej instancji, który pod koniec ubiegłego roku postanowił, że 16 nieruchomości (działek i budynków) w elitarnej części Petersburga, należących do Towarzystwa Strażnica, przejdzie na własność skarbu państwa - precyzuje radio Echo Moskwy. Świadkowie Jehowy odwołali się od tej decyzji.

Jak podaje TASS, wartość skonfiskowanego majątku przekracza 13,9 mln dolarów.

Świadkowie Jehowy to założony w 1870 roku w Stanach Zjednoczonych związek wyznaniowy, który dziś - według różnych danych - skupia od 6 do 16 mln ludzi na całym świecie. Związek wyznaniowy świadków Jehowy w Rosji zrzesza ok. 175 tys. osób.

Rosyjski Sąd Najwyższy zdelegalizował ubiegłym roku wspólnotę wyznaniową świadków Jehowy i uznał tę organizację za ekstremistyczną. Decyzja sądu otworzyła drogę do konfiskaty majątku wspólnoty na rzecz państwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • ark
  04.05.2018 21:43
  ŚJ nie są organizacją ekstremistyczną ani tym bardziej terrorystyczną. Zakaz działalności i konfiskata to zło, za którą stoi Cerkiew Prawosławna.
 • katecheta
  04.05.2018 22:57
  Ironiczny uśmiech historii. W dwudziestoleciu międzywojennym Świadkowie Jehowy na łamach swego pisma "Złoty Wiek" (dziś "Przebudźcie się"), cieszyli się, że kościoły w Rosji są zamieniane na magazyny czy muzea ateizmu. Jak czytamy w numerze tegoż pisma z 15 V 1939 r (s. 157): "Przemiana katedry w muzeum jest właściwym miejscem na przestarzałe rzeczy, nie odpowiadajace juz naszemu czasowi".
 • Ewiak Ryszard
  05.05.2018 07:23
  Szeregowym Świadkom Jehowy wydaje się, że są w organizacji Bożej. W rzeczywistości wpadli w niezwykle niebezpieczną pułapkę, przed którą ostrzegał Jezus, mówiąc: "Uważajcie, żeby was ktoś nie zwiódł. Liczni bowiem przyjdą w imieniu moim, mówiąc: 'Ja jestem namaszczony' i wielu zwiodą" (Mateusza 24:4,5). "Liczni bowiem przyjdą w imieniu moim, mówiąc: 'Ja jestem' i 'wyznaczony czas przybliżył się' (sens: 'blisko jest'). Nie podążajcie za nimi" (Łukasza 21:8). W przekładzie Nowego Świata nieprzypadkowo to ostrzeżenie zostało wyjątkowo mocno zdeformowane.

  Powyższa zapowiedź zaczęła wypełniać się na dużą skalę w XIX wieku. Do owych uzurpatorów należał Charles Taze Russell. Głosił, że "dni ostatnie" rozpoczęły się w roku 1799, i że do roku 1914 dokona się zniszczenie wszystkich ludzkich instytucji tego świata. W wydanej 25 lat przed rokiem 1914 książce "The Time is At Hand" (Czas jest blisko), czytamy: "W tym rozdziale przedstawiamy biblijny dowód wykazujący, że całkowite zakończenie Czasów Pogan, to jest pełne zakończenie ich panowania w ramach dzierżawy, nastąpi w 1914 r. n.e.; że data ta jest ostateczną granicą panowania niedoskonałego człowieka" (s. 77).

  Nie wypełniła się żadna zapowiedź przywódców tego ruchu, choć istnieje od roku 1870, a więc blisko 150 lat. W 1914 roku miał zakończyć się wielki ucisk. Zamiast tego wybuchła wojna. Rok 1925 miał zaznaczyć się powrotem Abrahama, Izaaka, Jakuba i wiernych proroków starożytności. Kolejna bardziej znana zapowiedź dotyczyła pokolenia, które pamięta wydarzenia z roku 1914. To pokolenie miało nie wymrzeć.

  Aby utrzymać ludzi w stanie zaślepienia, odważono się nawet fałszować Biblię. Warto porównać choćby fragment z Księgi Daniela 1:1,2 w przekładzie Nowego Świata z jakimkolwiek innym przekładem, lub z tekstem hebrajskim. Nietrudno jest zauważyć, że w przekładzie Nowego Świata na początku wersetu 2 dodano mylący czytelnika zwrot: "Z czasem". Dlaczego sfałszowano ten tekst? Otóż wskazuje on jednoznacznie, że siedemdziesięcioletnia niewola i spustoszenia rozpoczęły się już w trzecim roku królowania Jehojakima. A to jest mocny dowód, że Jerozolima została zburzona w roku 587 p.n.e., a nie 607 p.n.e.

  Jehojakim rządził 11 lat. 11 - 3 = 8.
  8 + 11 lat panowania Sedekiasza = 19.
  606 - 19 = 587 = data zniszczenia Jerozolimy, według Daniela 9:2.

  Jeśli fundamentalna nauka oparta jest na fałszu, to o czym to świadczy? Czy naczelni przywódcy tej organizacji rzeczywiście są pomazańcami, albo "niewolnikiem wiernym i roztropnym"? O należących do Boga i Chrystusa czytamy: "I w ustach ich nie zostało znalezione kłamstwo" (Objawienie 14:1,5). Czy należący do Boga mogą trwać rozmyślnie w kłamstwie? (por. Jana 8:44). Każdy, kto ośmielił się przedstawić im dowody biblijne, (a jest ich wiele), że ich fundamentalna nauka o roku 1914 oparta jest na fałszu, został wykluczony ze społeczności i ogłoszony niebezpiecznym odstępcą. Osobie lojalnej wobec Boga i prawdy nie można tu nawet powiedzieć "dzień dobry". Takie osoby pozbawia się też środków do życia, zwalniając z pracy (jeśli pracują u Świadków Jehowy), argumentując, że "odstępców należy zniszczyć też finansowo". Bóg nie zasadził tej rośliny, dlatego w przyszłości spotka ją los faryzeuszy (por. Mateusza 15:13,14).
 • omek
  06.05.2018 15:40
  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus Deklaruję się jako człowiek wierzący .Moje wyznanie to katolik .Czytam komentarze i jest mi trochę smutno.Szkoda że piszący nie przedstawiają się kim są Odnoszę wrażenie że są sędziami.A Sędzia sprawiedliwy jest tylko Jeden Bóg żywy.Pan mój Jezus Chrystus nakazał miłować nawet nieprzyjaciół W naszej parafii świadkowie wybudowali :dom królestwa świadków jechowy: Wszyscy dookoła zafascynowani zaangażowaniem i tym że budynek powstał w ciągu paru miesięcy .Proszę zwrócić uwagę ze większość świadków szeregowych są to katolicy którzy zostali oderwani od Matki Kościoła przez świadków.Jak proboszcz prosi aby zrobić coś dla naszego kościoła to przyjdzie paru starszych panów.Ci sami ludzie którzy kiedyś byli wśród nas i nie angażowali się w prace przy kościele teraz prześcigają się w uczynkach wobec swojego nazwijmy <zboru<.Problem tkwi w tym że moi bracia katolicy bardzo mało czytają Biblię .Świadkowie wykorzystują sprytnie niewiedzę katolików .wielokrotnie miałem do czynienia z ludżmi innych form wyznaniowych .Dodam że ludzie często nie odróżniają wiary która jest łaską daną od Boga przez Ducha Świętego od wyznania które reprezentują .Jeżeli czyta się Biblię rozmowa z ludżmi starającymi się narzucić swoją wersję jest naprawde radościa .Bardzo szybko opszczają głowę i idą dalej .Szczytem braku szacunku do drugiego człowieka i jego wiary był Wielki Piątek kiedy na budowie ww.domu głośne hałasy stuki młotków i hałas od narzędzi budowlanych.Jako starszy człowiek pamiętam że nawet komuniści mieli szacunek do świąt Wielkanocnych.Czy takie zachowanie świadków i brak szacunku do bliżniego i jego wiary wskazuje na przynależność do owczarni Pana naszego Jezusa Chrystusa?.Bracia katolicy trwajmy wytrwale w Kościele .Nie ulegajmy ułudzie którą rozsiewa wokół nas władca tego świata duch nieczysty anioł upadły strącony w otchłań sprzed tronu Boga , który przychodzi do nas jako wilk w owczej skórze często jako świadek jechowy i stara się nas oderwać od Matki Kościoła. Módlmy się żarliwie do Ducha Świętego ,który jest mocą Chrystusa działającą w naszych sercach .Otwórzmy nasze drzwi naszych dusz Chrystusowi.Klamka tych drzwi jest od naszej strony .Jezus Chrystus bez naszej zgody do naszych dusz nie wejdzie.Módlmy się za naszych duszpasterzy ,nie kalajmy naszego Kościoła. Czy my sami jesteśmy bez grzechu?.Nie usprawiedliwiajmy naszych grzechów grzechami naszych braci w wierze.Pokój Pana naszego Jezusa Chrystusa niech zagości w waszych sercach bracia katolicy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  2°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  4°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »