Abp Gądecki o niepełnosprawnych: Powinni móc liczyć na pomoc państwa i Kościoła

Rodzice osób niepełnosprawnych powinni móc liczyć na pomoc państwa, Kościoła i społeczeństwa; starajmy się, by osoby niepełnosprawne nie były politycznie instrumentalizowane - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w komunikacie przesłanym w środę PAP.

Jak zaznaczył hierarcha, "stosunek do osób najsłabszych, w tym także niepełnosprawnych, jest poniekąd miarą humanizmu naszej cywilizacji".

"Dopominamy się zatem o uszanowanie prawa do życia każdego człowieka, ale przypominamy także o prawie do godnego życia" - podkreślił abp Gądecki.

Wyjaśnił, że niepełnosprawne dziecko "przyjmowane jest najpierw przez własnych rodziców, którzy otaczają je bezinteresowną miłością, nie z powodu takich czy innych jego cech, ale dlatego, że rozpoznają w nim owoc własnej miłości oraz istotę, która potrzebuje ich czułości i troski".

"Ta miłość czasem jest trudnym dobrem, zwłaszcza, że w czasach, gdy wiele osób ma problemy z dochowaniem wierności, oni trwają wiernie nie tylko przez lata, ale najczęściej przez dziesięciolecia. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Wasza wytrwała miłość czyni ten świat bardziej ludzkim" - ocenił przewodniczący Episkopatu.

Podkreślił, że "w trudzie codziennej wierności rodzice ci powinni móc liczyć także na pomoc Państwa, Kościoła i społeczeństwa". Jego zdaniem, wymaga tego "nie tylko solidarność, ale także zwykła sprawiedliwość". "Mamy świadomość, że prawa osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów nie były traktowane dotąd z wystarczającą uwagą. Na szczęście, społeczna wrażliwość w tym względzie się zwiększa" - ocenił abp Gądecki.

"Ponieważ wymaga to także odważnych decyzji politycznych, starajmy się, aby przy ich podejmowaniu osoby niepełnosprawne nie były politycznie instrumentalizowane i aby nie stały się swego rodzaju zakładnikami żadnej ze stron" - zaapelował przewodniczący KEP.

Od 18 kwietnia w Sejmie protestują rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz z podopiecznymi. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to zrównanie wysokości renty socjalnej z najniższą emeryturą i rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; drugi to wprowadzenie dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Publikujemy treść komunikatu (za episkopat.pl):

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie protestu w Sejmie

Z wielką uwagą patrzymy na zajęcie korytarzy gmachu Sejmu przez opiekunów osób niepełnosprawnych. Stosunek do osób najsłabszych, w tym także niepełnosprawnych, jest poniekąd miarą humanizmu naszej cywilizacji. Dopominamy się zatem o uszanowanie prawa do życia każdego człowieka, ale przypominamy także o prawie do godnego życia. Niepełnosprawne dziecko przyjmowane jest najpierw przez własnych rodziców, którzy otaczają je bezinteresowną miłością, nie z powodu takich czy innych jego cech, ale dlatego, że rozpoznają w nim owoc własnej miłości oraz istotę, która potrzebuje ich czułości i troski. Ta miłość czasem jest trudnym dobrem (bonum arduum), zwłaszcza, że w czasach, gdy wiele osób ma problemy z dochowaniem wierności, oni trwają wiernie nie tylko przez lata, ale najczęściej przez dziesięciolecia. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Wasza wytrwała miłość czyni ten świat bardziej ludzkim.

W trudzie codziennej wierności rodzice ci powinni móc liczyć także na pomoc Państwa, Kościoła i społeczeństwa. Tego wymaga nie tylko solidarność, ale także zwykła sprawiedliwość. Mamy świadomość, że prawa osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów nie były traktowane dotąd z wystarczającą uwagą. Na szczęście, społeczna wrażliwość w tym względzie się zwiększa. Ponieważ wymaga to także odważnych decyzji politycznych, starajmy się, aby przy ich podejmowaniu osoby niepełnosprawne nie były politycznie instrumentalizowane i aby nie stały się swego rodzaju zakładnikami żadnej ze stron.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Rzym, 9 maja 2018 r.

«« | « | 1 | » | »»
 • jurek
  09.05.2018 14:07
  Kosciół jest praktycznie jedynym miejscem gdzie spotykamy niepełnosprawnych (dzieci i dorosłych z niepełnosprawnoscią intelektualna bądź ruchową) - wystraczy rozejrzeć się w czasie Mszy sw. Dlatego milczenie Pasterzy w czasie protestu, a jeśli już to zamiast choćby duchowego wsparcia mówienie o jakichś motywach politycznych.
 • prośba
  09.05.2018 14:57
  Może G N przywróci lub powtórnie opublikuje artykuł o liście abp. Gądeckiego do przewodniczącej NOWOCZESNA? Właśnie rozwija się ciekawa dyskusja na temat tego artykułu.
 • 1
  09.05.2018 15:07
  dobrze,ze Kosciol sie wypowiedzial w obronie niepelnosprawnych.Tylko nieco za pozno.Ale moze nic straconego.
 • zdziwiona
  09.05.2018 16:35
  Szokuje mnie postawa jednej posłanki PiS i posłów, którzy wulgarnie wypowiadają się o proteście i niepełnosprawnych. To są katolicy????? Jak Wam nie wstyd drodzy posłowie.... Poza tym chciałam zapytać, w których gabinetach poselskich zatrudnione są osoby z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności? ?? Prawda jest taka, że inwalidów nawet tych z mgr zatrudnia się w ochronie i do sprzątania (mycia klozetów). I to jest rząd katolicki?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  -1°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  -1°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  wiecej »