Hiszpania na drodze ku eutanazji?

Hiszpańscy deputowani zdecydowali w czwartek, że izba niższa parlamentu pierwszy raz w historii przeanalizuje projekt ustawy zezwalającej na eutanazję. Projekt trafi do komisji, jednak prawdopodobnie zderzy się ze znaczącym sprzeciwem części deputowanych.

Dotychczas wszystkie podobne projekty były odrzucane przez hiszpański Kongres Deputowanych - powiedział w rozmowie AFP rzecznik izby.

Za skierowaniem do komisji projektu, który powstał w regionalnym parlamencie Katalonii, opowiedziało się 173 członków izby, w większości z lewicy, a przeciw głosowało 135 deputowanych. Wszyscy 32 członkowie liberalnej partii Ciudadanos wstrzymali się od głosu.

Projekt ustawy przewiduje zwolnienie z odpowiedzialności karnej osoby, która "na wyraźną i jednoznaczną prośbę osoby cierpiącej na poważną, nieuchronnie prowadzącą do śmierci chorobę lub na chorobę nieuleczalną, której towarzyszy znaczne cierpienie fizyczne lub psychiczne", doprowadzi do "spokojnej i bezbolesnej" śmierci tego chorego.

Obecnie hiszpański kodeks karny zabrania wspomagania samobójstwa i pacjenci cierpiący na nieuleczalne choroby, jeśli chcą umrzeć, mogą jedynie odmówić leczenia.

Według sondażu ośrodka Metroscopia przeprowadzonego w marcu 2017 r. 84 proc. Hiszpanów opowiada się za prawem do pomocy w "bezbolesnej" śmierci pacjentów będących w końcowym stadium choroby.

Projekt ma być teraz przekazany do dalszych prac w komisji i - jak pisze AFP - zanim ostatecznie trafi pod głosowanie w izbie, prawdopodobnie zostanie do niego wprowadzonych wiele poprawek.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -4°C Poniedziałek
  rano
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  -1°C Poniedziałek
  wieczór
  -3°C Wtorek
  noc
  wiecej »