Rejs "Daru Młodzieży" dookoła świata rozpoczął się od uroczystej Eucharystii.
Od Eucharystii rozpoczęła się 20 maja w Gdyni uroczystość inaugurująca Rejs Niepodległości. Mszy św. w intencji młodych żeglarzy przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Wraz z metropolitą gdańskim przy ołtarzu stanęli abp Mirosław Adamczyk, nuncjusz apostolski w Panamie oraz kapłani archidiecezji gdańskiej.
- "Dar Młodzieży" wyrusza w rejs, aby być ambasadorem Rzeczypospolitej, aby być darem dla naszej ojczyzny - rozpoczął abp Głódź.
Następnie hierarcha przypomniał słowa pierwszego komendanta "Daru Młodzieży" Tadeusza Olechnowicza, który mówił, że statek ten jest "najlepszym dowodem polskiego optymizmu". - I naszej ojczyźnie wciąż potrzeba optymizmu, nie depresji, nie gniecenia jeden drugiego i walki. Optymizmu i radości - podkreślił metropolita.
- Dzisiaj pragniemy zawierzyć Bogu "Dar Młodzieży", jego załogę, wszystkich uczestników rejsu, młodych, napełnionych radością i pięknem morza, aby szczęśliwie zawijali do portów, by dotrzeć także do Panamy - mówił.
- Dajcie świadectwo płynące z owoców Ducha Świętego - miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie, aby kontynuować naukę Chrystusa, który mówi do nas, jak do swoich uczniów: "Wy też świadczycie, bo jesteście ze mną". Niech Matka Najświętsza Gwiazda Morza w tym wam dopomaga - podkreślił na zakończenie.
Podczas uroczystej Eucharystii abp. M. Adamczyk odczytał treść listu z błogosławieństwem papieża Franciszka dla organizatorów i uczestników Rejsu Niepodległości. Ojciec Święty przekazał w nim również "wyrazy duchowej łączności i serdeczne pozdrowienia" wszystkim biorącym udział w Mszy św. Papież Franciszek życzył w liście młodym żeglarzom, by "ta wyprawa pomogła im godnie przygotować się i przeżyć spotkanie w Panamie".
W liście przypomniano fragment orędzia papieża na XXXIII Światowy Dzień Młodzieży. "Trzeba otwierać przestrzenie naszych miast i wspólnot, aby wzrastać, marzyć, patrzeć na nowe horyzonty. Drodzy młodzi, nigdy nie traćcie smaku radości, ze spotkania z innymi, z przyjaźni, wspólnego marzenia, pielgrzymowania. Nie pozwalajcie, aby promienie młodości gasły w mroku zamkniętego pokoju, w którym jedynym oknem na świat jest komputer i smartfon. Otwórzcie na oścież drzwi waszego życia, Bóg wzywa każdego z was po imieniu".
Relacja z dalszej części uroczystości TUTAJ.
"Dar Młodzieży" spędzi 10 miesięcy na wodzie i pokona 33 tysiące mil morskich. Odwiedzi 22 porty w kilkunastu państwach świata. W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, ma odbyć się impreza promująca Polskę i 100. rocznicę odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r. Zakończenie rejsu zaplanowano w Gdyni 28 marca 2019 r.
Rejs Niepodległości to dopiero trzecia w historii Akademii Morskiej wyprawa dookoła świata. Pierwsza miała miejsce jeszcze przed II wojną światową w latach 1934-1935. Wówczas "Dar Pomorza" jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą opłynął Ziemię. Powtórzeniem pionierskiej wyprawy był wokółziemski rejs jego następcy - "Daru Młodzieży" w latach 1987-1988.
Patronem medialnym Rejsu Niepodległości jest "Gość Niedzielny".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.