Kwartet bliskowschodni zdecydowanie popiera wysiłki na rzecz utworzenia państwa palestyńskiego - oświadczył w sobotę w Ramalli (Zachodni Brzeg Jordanu) sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki Mun.
Kwartet bliskowschodni (ONZ, UE, USA, Rosja) "zdecydowanie popiera wysiłki" na rzecz stworzenia zdolnego do przetrwania i niezależnego państwa palestyńskiego - oświadczył Ban Ki Mun.
"Zdecydowanie popieramy wasze wysiłki, zmierzające do stworzenia niezależnego i zdolnego do przetrwania państwa palestyńskiego" - oznajmił Ban Ki Mun na spotkaniu z palestyńskim premierem Salamem Fajedem.
Ban podkreślił, że kwartet dał "jasny i zdecydowany komunikat" na ten temat i po raz kolejny potępił izraelskie osadnictwo.
"W imieniu kwartetu zdecydowanie potępiamy najnowsze izraelskie zamiary dotyczące wybudowania 1 600 domów w jednym z osiedli" w zaanektowanej przez Izrael Wschodniej Jerozolimie - oświadczył.
Kwartet bliskowschodni wezwał w piątek Izrael do całkowitego wstrzymania budowy żydowskich osiedli na okupowanych ziemiach palestyńskich i zaapelował o opracowanie terminarza pozwalającego osiągnąć porozumienie pokojowe w ciągu 24 miesięcy. Apel ten został odrzucony przeze Izrael, ale przyjęty z zadowoleniem przez władze Autonomii Palestyńskiej.
Palestyńczycy domagają się całkowitego wstrzymania budowy osiedli żydowskich we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu, uznając to za warunek wznowienia rozmów. Chcieliby, aby Wschodnia Jerozolima, zaanektowana przez Izrael w 1967 roku, była stolicą ich przyszłego państwa. Izrael nie godzi się jednak na podział miasta.
Plany budowy 1600 nowych domów dla Żydów we Wschodniej Jerozolimie Izrael ogłosił 9 marca, podczas wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena w tym kraju. Decyzja ta położyła się cieniem na wizycie Bidena, której celem było wsparcie negocjacji pokojowych Izraela z Palestyńczykami. Ostro sprzeciwiły się jej również strona palestyńska oraz wiele państw i organizacji, w tym kwartet bliskowschodni.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.