Do obrony i umacniania wartości ludzkiego życia wezwał metropolita katowicki abp Damian Zimoń w liście odczytywanym w niedzielę w kościołach archidiecezji katowickiej. Hierarcha podkreślił, że Kościół wspiera matki w trudnej sytuacji i rodziny wielodzietne.
"Nikogo nie chcemy potępiać. Każdemu, a zwłaszcza każdej matce, chcemy podać pomocną dłoń w obronie życia" - napisał w swoim przesłaniu metropolita, nawiązując do niedzielnej ewangelii, w której Jezus nie potępia grzesznicy, ale przebacza i zachęca ją do nawrócenia.
W liście abp Zimoń nawiązuje do przypadającej 25 marca uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą Kościół obchodzi także jako Dzień Świętości Życia. Dzień wcześniej, zgodnie z uchwałą Sejmu, obchodzony jest Narodowy Dzień Życia. Według arcybiskupa, powinno to być okazją do "pogłębionej refleksji nad tajemnicą życia".
Metropolita kolejny raz skrytykował niedawny, prawomocny wyrok katowickiego sądu, który nakazał redaktorowi naczelnemu "Gościa Niedzielnego" oraz jego wydawcy - Archidiecezji Katowickiej - m.in. przeproszenie Alicji Tysiąc za komentarze na jej temat. Tysiąc chciała usunąć ciążę, a za brak prawnych warunków do tego zaskarżyła Polskę do trybunału w Strasburgu, który przyznał jej rację. Właśnie tego dotyczyły komentarze w katolickim tygodniku.
Arcybiskup zacytował fragment encykliki papieża Jana Pawła II "Ewangelia życia", według której akceptacja przerywania ciąży "jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem a złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia".
"Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazwać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie" - pisał Jan Paweł II, którego słowa przytoczył metropolita katowicki; wskazał, że redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego", ks. Marek Gancarczyk miał odwagę i "nazwał rzeczy po imieniu".
Abp Zimoń podziela pogląd publicysty "Teologii politycznej" Artura Bazaka, według którego "jedynym pozytywnym skutkiem tego bezprecedensowego wyroku jest mobilizacja katolickich środowisk, które uznały sprawę osądzenia +Gościa Niedzielnego+ za niedopuszczalny akt wrogości wobec zasad wiary katolickiej, próbę odebrania prawa do nieskrępowanego wyrażania swojej wiary w sferze publicznej oraz pogwałcenie zasady wolności słowa".
Metropolita przypomniał, że w archidiecezji katowickiej działają trzy tzw. okna życia, gdzie matki będące w trudnej sytuacji mogą zostawić swoje nowonarodzone potomstwo. Dotychczas trafiło tam troje dzieci. Abp Zimoń wyraził "najwyższe uznanie" rodzinom wielodzietnym i podkreślił, że "są one wspomagane na wiele sposobów przez parafie, także materialnie". Na Śląsku działa Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, rodziny otrzymują też wsparcie do organizacji Caritas.
Od redakcji Wiara.pl
O liście pisaliśmy już kilka dni temu. Dobrze, że został dostrzeżony nie tylko przez nas. POniżej publikujemy pełny tekst
I. Pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na niedzielnej Eucharystii.
W Roku Kapłańskim to pozdrowienie kieruję przede wszystkim ku prezbiterom i diakonom utrudzonym pracą nad budowaniem Królestwa Boże na śląskiej ziemi.
Pod koniec Wielkiego Postu teksty liturgii słowa wzywają nas do zapomnienia o przeszłości, o naszych porażkach i grzechach, a zachęcają do zwrócenia się ku przyszłości. Ta zachęta do spoglądania w przyszłość, na nowe życie, zawierała się w słowach, które Bóg dał swemu ludowi już w Starym Testamencie: „Nie wspominajcie wydarzeń minionych (…) Oto Ja dokonuję rzeczy nowej” (Iz 43,18-19). Bóg nie chce, żeby lud wybrany patrzył wciąż w przeszłość i przyrzeka wyzwolenie, bowiem jedynie On jest zdolny do stworzenia rzeczy całkiem nowych. Bóg stwarza możliwość kroczenia nieznanymi dotąd ścieżkami.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.