Kard. Woelki wyjaśnia stawkę sporu o interkomunię

Metropolita Kolonii wyjaśnił racje, dla których niektórzy niemieccy biskupi nie zgadzają się na udzielanie Komunii protestantom z małżeństw mieszanych.

„Tu chodzi o życie i śmierć. Tu chodzi o śmierć i zmartwychwstanie. Tu chodzi o życie wieczne, tu chodzi o Chrystusa” – powiedział podczas procesji Bożego Ciała kard. Rainer Maria Woelki. Arcybiskup Kolonii odniósł się w ten sposób do debaty o możliwości udzielania Komunii świętej ewangelickim współmałżonkom. Kard. Woelki jest inicjatorem listu do Stolicy Apostolskiej, w którym siedmiu niemieckich biskupów prosi o wyjaśnienie, czy wytyczne niemieckiego episkopatu w tej sprawie są zgodne z nauką Kościoła.

Kard. Woelki powiedział, że w tym sporze chodzi o Kościół Chrystusowy i jego podstawy. Dlatego należy się spierać i szukać właściwej drogi. Należy szukać „nie byle jakiej drogi, ale drogi, którą wskazuje sam Chrystus. Bo On jest drogą, prawdą i życiem.” Abp Kolonii odparł zarzuty, które pojawiły się w niektórych niemieckich mediach, jakoby zainicjował słynny list siedmiu biskupów za plecami przewodniczącego niemieckiego episkopatu. Jak stwierdził, pisał i mówił wszystko otwarcie i publicznie. „My tutaj w Niemczech nie mieszkamy na wyspie szczęśliwości - mówił arcybiskup Kolonii – nie jesteśmy Kościołem narodowym. Jesteśmy częścią wielkiego Kościoła powszechnego. Wszystkie nasze niemieckie diecezje są włączone w ten duży globus. Wszyscy jesteśmy połączeni z innymi Kościołami katolickimi na całym świecie, zjednoczeni z głową, którą jest Ojciec Święty. Dlatego idziemy z nim w jedności z wszystkimi Kościołami lokalnymi do Chrystusa, wierni wierze, którą przekazali nam Apostołowie”.

W ubiegły weekend kard. Woelki doprecyzował, że rozumie małżeństwa mieszane i wyobraża sobie Komunię świętą dla ewangelickich współmałżonków w niektórych wyjątkowych przypadkach, ale nie jako obowiązującą normę. Tymczasem niektóre niemieckie portale odnoszą się do listu, który prefekt Kongregacji Nauki Wiary przesłał kardynałowi Marxowi, przewodniczącemu niemieckiego episkopatu. Kardynał nominat Luis Ladaria SJ napisał w nim „za wyraźną zgodą Papieża”, by niemieccy biskupi wstrzymali się z publikacją wytycznych o interkomunii, temat ten bowiem dotyczy kwestii wiary i całego Kościoła powszechnego a jego opracowanie zostało już zlecone odpowiednim watykańskim dykasteriom.

«« | « | 1 | » | »»
 • Kardynał
  05.06.2018 09:54
  Dobrze, że jest taki pasterz, który broni stada, a nie najemnik udający pasterza. Księże kardynale dziękuję za odwagę stawania w prawdzie.
 • Alicja
  05.06.2018 10:05
  "Wyobraża sobie Komunię świętą dla ewangelickich współmałżonków w niektórych wyjątkowych przypadkach"?? Tak, kiedy przejda na katolicyzm i beda w stanie laski uswiecajacej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  12°C Poniedziałek
  noc
  9°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  9°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »