Czaputowicz chce zmiany ustawy o IPN

– W stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem jest to problem – powiedział minister spraw zagranicznych.

Jacek Czaputowicz był pytany w sobotę w radiu RMF FM, czy zgadza się z opinią wicepremiera Jarosława Gowina, że potrzebna jest pilna korekta ustawy o IPN. – Myślę, że tak, trzeba się zgodzić z tą opinią. Premier Jarosław Gowin spotyka się z politykami w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu i zdaje sobie sprawę z tego, że ta decyzja jest potrzebna, byśmy określili nasze stanowisko, bo jest ciągle pewna nieufność zaniepokojenie tą sytuacją – odpowiedział minister.

– W stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem jest to problem, tutaj należy zgodzić się, że tutaj należy pewną decyzję podjąć, pan (wice)premier Gowin ma tutaj dobre rozeznanie – podkreślił minister. – Trzeba zrobić gest i to zresztą się dzieje, prezydent odesłał ustawę do TK – zwrócił uwagę minister. Jak ocenił, ustawa o IPN wpływa na klimat rozmów z Amerykanami.

Wicepremier Gowin ocenił w ostatnich dniach, że ustawa o IPN „w obecnym kształcie nie realizuje polskiego interesu narodowego w sposób naprawdę skuteczny” i trzeba ją poddać korekcie.

Uchwalona przez Sejm w styczniu nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub do trzech lat więzienia. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Przepisy te wywołały krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do TK. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz, aby przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Zmienione przepisy obowiązują od 1 marca.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Tomek
  09.06.2018 10:53
  Coś antypolski wydźwięk ma ta informacja.. Już po panu Czaputowiczowi nie spodziewam się propolskich postaw, ale czuję że gość pochwala takie opinie...
 • po pierwsze nie pękać
  09.06.2018 15:16
  Zdumiewająca logika obu Panów. Tekst jest napisany po polsku w sposób jasny i oczywisty, nie budzący żadnych wątpliwości. Może nie służyć tylko tym, którzy z oskarżania Polaków o niepopełnione zbrodnie żyją. To zresztą "naukowcy i artyści", którzy też pod parzgraf nie podpadają. Myślałem przez chwilę że problem jest w języku, którym obcokrajowcy mówią w swoim pojęciu po polsku, ale rozumieją go po swojemu. Inna logika i gramatyka myślenia, itp, itd. Teraz wiem że chodzi o zwykłą drakę, którą prowokują i będą prowokować pod każdym, nie ważne jak absurdalnym pretekstem. I Panowie Cz. i G. chcą się przed tą pijacką zaczepką cofać? Myślą że na tym cokolwiek się skończy? Naiwni czy... ???
 • czytelnik
  09.06.2018 19:53
  Wstawanie z kolan?! Suwerenność?! W 100 lecie odzyskania Niepodległości wycofają się z ustawy o IPN. Przecież ona miała bronić naszej godności.
 • max
  09.06.2018 22:41
  Czyje interesy panowie reprezentują. W Izraelu są o wiele bardziej surowe przepisy odnośnie Holokaustu, jakoś nikt nie naciska pod płaszczykiem wolności słowa by je zmienić. To że jakaś strona ma z czymś problem nie znaczy że musimy jej ulegać. Czy panowie występowali przeciwko dyskryminującej ustawie 447 która może służyć bezprawnym naciskom na Polskę? Wtedy trzeba było się wypowiadać a nie pleść że tam „Polska” nie jest wymieniona i nas to nie dotyczy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  12°C Poniedziałek
  noc
  9°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  9°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »