Brazylia: Rośnie liczba zabójstw na tle agrarnym

Według oficjalnych danych Komisji Duszpasterstwa Ziemi (CPT), organu Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) liczba zabójstw w tym kraju na tle agrarnym wyraźnie wzrosła. Od 2003 r. liczba ta jest najwyższa.

Komisja opublikowała w tych dniach roczne sprawozdanie o sytuacji w rzeczywistości ludzi utrzymujących się z rolnictwa. Jest to już 33 edycja tego dokumentu. Aktualna przedstawia dane z 2017 r. W publikacji można znaleźć informacje o sytuacji pracowników rolnych, Indian, a także innych ludów tubylczych.

Podczas prezentacji sprawozdania Komisji Duszpasterstwa Ziemi biskup Leonardo Steiner – sekretarz episkopatu zaznaczył, że przedstawione fakty i liczby są dla Kościoła znakiem, aby był bardziej wrażliwy na kwestie związane z konfliktami, jakie mają miejsce tam, gdzie występują problemy agrarne, a także dotyczące pracowników rolnych.  Hierarcha zaapelował, aby połączyć siły oraz ideały na rzecz kraju, by stawał się bardziej braterskim i sprawiedliwym, w szczególności w rzeczywistości rolnej.

Antônio Canuto – założyciel Komisji Duszpasterstwa Ziemi przedstawił dane za ubiegły rok. Odnotowano aż 73 zabójstwa na tle agrarnym. Liczba ta jest wyższa o 100 % w porównaniu z rokiem 2014.

Podczas prezentacji sprawozdania zabierali głos również przedstawiciele wyższych uczelni, współpracujących z Komisją Duszpasterstwa Ziemi.  Ośrodki akademickie w Brazylii z uwagą śledzą i odnotowują wzrost nie tylko indywidualnych morderstw, ale także wymieniają masakry, jakie zostały popełnione na robotnikach rolnych; szczególnie w stanie  Pará.

Ofiarami przemocy stają się robotnicy rolni walczący o sprawiedliwość, ziemię, a także o wolność i dostęp do wody.

Należy mieć nadzieję, że kompetentne władze federalne, a także stanowe podejmą konkretne działania zapewniające większą sprawiedliwość i poszanowanie życia wśród ludzi pracujących na roli i ubiegających się od lat o przeprowadzenie reformy agrarnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  9°C Niedziela
  dzień
  9°C Niedziela
  wieczór
  6°C Poniedziałek
  noc
  1°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »