29 marca ze świąteczną wizytą wśród polskich żołnierzy pełniących pokojową misję w Kosowie przebywał biskup polowy Tadeusz Płoski. W spotkaniu uczestniczył również marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, oraz dowódca operacyjny gen. Bronisław Kwiatkowski.
Spotkanie przebiegało w świątecznej i religijnej atmosferze. Bp Tadeusz Płoski, przekazując życzenia wszystkim żołnierzom, wyjaśniał znaczenie Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego dla chrześcijanina. Nawiązując do misji pełnionej przez polskich żołnierzy bp Płoski powiedział, że „żołnierze niosą zieloną, oliwną gałązkę pokoju dla ziemi i ludzi, którzy są umęczeni wojnami i oczekują pokoju”. Mówiąc o ludzkim pragnieniu wolności wyjaśniał, że „wolność na pewno jest wartością, a jako taka winna służyć pomnażaniu wartości. Wolność zadana jest po to, by człowiek, zmagając się z samym sobą, wybierał i realizował dobro. Wolność, realizowana w prawdzie i miłości, ukierunkowuje życie poszczególnych osób i życie społeczne ku wyższej cywilizacji”.
W czasie spotkania kapelan Polskiego Kontyngentu Wojskowego ks. kpt. Krzysztof Smoleń poinformował biskupa polowego i członków polskiej delegacji o projektach pomocy charytatywnej Caritas wojskowej, realizowanej przez polskich żołnierzy.
Na zakończenie wizyty bp Płoski udzielił wszystkim żołnierzom pasterskiego błogosławieństwa na czas pełnienia służby pokojowej i zbliżające się Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Po południu polska delegacja udała się do Prisztiny na spotkanie z polskimi policjantami, którzy pełnia służbę w ramach europejskiej misji pokojowej. W spotkaniu uczestniczyli również minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, oraz generalny inspektor policji Andrzej Matejuk.
Polski Kontyngent Wojskowy KFOR wchodzi w skład Międzynarodowych Sił Zadaniowych Wschód, które oprócz jednostki polskiej tworzą pododdziały amerykańskie oraz batalion grecki. Żołnierze polscy pełnią także służbę w Kwaterze Głównej KFOR (w Prisztinie).
Główny wysiłek PKW skupiony jest na przeciwdziałaniu zorganizowanej przestępczości, przemytowi, korupcji oraz na wspieraniu władz lokalnych i organów porządkowych w utrzymywaniu porządku i bezpieczeństwa.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.