Pełniący te obowiązki od 23 kwietnia 2005 roku kard. Angelo Sodano liczy już 90 lat.
W związku z decyzją Ojca Świętego o dołączeniu do grona kardynałów-biskupów czterech swoich najbliższych współpracowników oraz udzieleniu purpury kardynalskiej patriarsze Babilonu obrządku chaldejskiego, abp. Luisowi Raphaëlowi Sako portal il sismografo zwraca uwagę na poszerzenie grona purpuratów, którzy zapewne w najbliższych dniach dokonają wyboru nowego dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pełniący te obowiązki od 23 kwietnia 2005 roku kard. Angelo Sodano liczy już 90 lat.
Zgodnie z kanonem 350 Kodeksu Prawa Kanonicznego Kolegium Kardynałów dzieli się na trzy stopnie: biskupów, prezbiterów i diakonów. Kardynałami-biskupami są purpuraci otrzymujący od Biskupa Rzymskiego jako tytuł kościoły podmiejskie oraz kardynałowie będący patriarchami Kościołów wschodnich.
Od 28 czerwca kardynałami-biskupami będą:
A także dołączeni wczoraj do tego grona decyzją Ojca Świętego:
Ponadto kardynałami-biskupami są patriarchowie Kościołów wschodnich:
Kardynał-dziekan przewodniczy Kolegium Kardynalskiemu. Otrzymuje jako tytuł diecezję Ostii, wraz z kościołem, który stanowił jego dotychczasowy tytuł. Jako primus inter pares (pierwszym między równymi) nie sprawuje władzy nad innymi kardynałami. Do jego obowiązków należy zwołanie konklawe w wypadku wakansu na Stolicy Piotrowej. Przewodniczy także konklawe, o ile przed rozpoczęciem okresu sede vacante nie ukończył 80. roku życia. Powiadamia korpus dyplomatyczny akredytowany przy Stolicy Apostolskiej oraz przywódców państw o śmierci papieża.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.