Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych nt. terapii daremnej

Zespół Ekspertów Komisji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych opracował dokument nt. terapii daremnej, zwanej terapią uporczywą. Podkreśla się w nim, że zaniechanie takiej terapii nie może oznaczać opuszczenia pacjenta w zakresie podstawowych form opieki.

Dokument ten jest wyjściem naprzeciw dylematom etycznym wielu środowisk, które mają do czynienia z pacjentami terminalnymi oraz rodzinami chorych. Jak zauważa jednak ks. Franciszek Longchamps de Bérier, członek Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, zaniechanie uporczywej terapii nie oznacza i nie może nigdy oznaczać zgody na eutanazję.

„Rodzina niejednokrotnie oczekuje cudu od lekarza, ale lekarz nie jest panem życia i śmierci. Nowe wytyczne dotyczące służby zdrowia wskazują na to, że musimy dbać o życie od samego jego początku, musimy też dbać o koniec życia, a więc eutanazja jest absolutnie wykluczona, ale wyglądałoby – w perspektywie medycznej – że przy zapewnieniu pełnej opieki paliatywnej, zaprzestanie tych procedur, nie jest eutanazją” – powiedział ks. Franciszek Longchamps de Bérier.

Decyzja odstąpienia od terapii daremnej – podkreślono w dokumencie – musi być podjęta przez osoby kompetentne i dobrze zorientowane w sytuacji pacjenta, a także przez niego samego, jeżeli jest on zdolny do świadomego wyrażenia swojej woli.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Niedziela
  wieczór
  12°C Poniedziałek
  noc
  8°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »