"Bądźcie artystami w miłości do Boga i nie myślcie, że jedni są do tego powołani, a inni nie" – powiedział abp Grzegorz Ryś w trakcie Rekolekcji Ludzi Nowej Kultury. Podczas Mszy św. w Starym Sączu metropolita łódzki podkreślił, że największą godnością w chrześcijaństwie jest być uczniem Jezusa, przynależeć do Niego.
„Człowiek ochrzczony to jest godność. Jesteś ochrzczony - jesteś kapłanem, prorokiem i królem. Nie ma gorszych, lepszych powołań w Kościele, nie ma większego, mniejszego tytułu, by do Jezusa przynależeć. Każdy to musi zrobić na swój własny sposób. Tylko najpierw odnajdźcie tę miłość Jezusa do każdego z nas, otwórzcie się na to doświadczenie, a Ewangelia będzie dla was najlepszą z możliwych nowin, a nie wymaganiem ponad siły” – dodał.
Zdaniem arcybiskupa jednym z najpiękniejszych doświadczeń Strefy Chwały jest to, że tu wszyscy są artystami. „Nie chodzi o to, co człowiek robi, tylko jak, i że w tym, co robi, widać jego osobę, wrażliwość, twórczość. Każdy musi być sobą. Ważne, żeby to, co robimy, miało głęboko osobisty rys” – podkreślił abp Ryś.
Strefa Chwały Festiwal, czyli Rekolekcje Ludzi Nowej Kultury, potrwa do 3 lipca przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu. To wyjątkowe spotkanie ludzi, którzy chcą budować swoje życie na Ewangelii. Rekolekcje zgromadziły ok. ośmiuset osób. Są to m.in. muzycy, dziennikarze, politycy, działacze społeczni, liderzy wspólnot i ich rodziny z Polski oraz Niemiec, Chorwacji, Belgii, Irlandii, Ukrainy czy Białorusi.
Uczestnicy wspólnie się modlą, wielbią Boga i słuchają konferencji.
Strefa Chwały odbywa się w kilku namiotach postawionych tuż przy ołtarzu papieskim, który zachowany został po wizycie Jana Pawła II. Największy z namiotów to główne miejsce spotkań, gdzie m.in. codziennie sprawowana jest Eucharystia. W mniejszych namiotach powstały MuzaCafe oraz Strefa Chwały Young i Strefa Chwały Kids.
Rekolekcje Ludzi Nowej Kultury organizuje Stowarzyszenie Muza Dei wraz z diecezją tarnowską oraz gminą Stary Sącz.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.