Potrzeba kapłanów do bezinteresownej służby bliźnim

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił w Wielki Czwartek, że Kościół potrzebuje kapłanów zdolnych do bezinteresownej służby bliźnim.

Jak podkreślił "bolejąc nad rzeczywistymi winami i zaniedbaniami ludzi Kościoła" duchowni powinni tak żyć i tak pełnić posługę, by ukazywać wiernym piękno kapłaństwa.

W mszy św. Krzyżma odprawionej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach uczestniczyli biskupi, kilkuset kapłanów diecezjalnych i zakonnych, ministranci, lektorzy, członkowie scholi, Ruchu Światło-Życie oraz innych ruchów i stowarzyszeń młodzieży z Archidiecezji Krakowskiej.

Kard. Dziwisz powiedział w homilii, że "dzisiaj jesteśmy świadkami wielu oskarżeń, wysuwanych pod adresem kapłanów i Benedykta XVI w niektórych krajach i nagłaśnianych w środkach przekazu". "Bolejąc nad rzeczywistymi winami i zaniedbaniami ludzi Kościoła, naszych współbraci, powinniśmy przede wszystkim tak żyć i tak pełnić naszą posługę, by ukazywać naszym wiernym piękno i świętość Chrystusowego kapłaństwa" - mówił metropolita krakowski.

Kardynał podkreślił, że Kościół potrzebuje "świętych kapłanów" - ludzi żyjących dla Boga i prowadzących do Niego wiernych. "Kościół potrzebuje kapłanów ubogich, dla których jedynym bogactwem jest Jezus Chrystus. Kościół potrzebuje kapłanów czystego, przejrzystego serca, zdolnych do prawdziwej miłości i bezinteresownej służby bliźnim. Kościół potrzebuje kapłanów posłusznych, gotowych włączyć się bez reszty w wielkie dzieło nowej ewangelizacji świata" - powiedział Dziwisz.

Metropolita przypomniał, że duchowni składając przyrzeczenia kapłańskie ofiarowali Bogu swoje życie. "Kapłaństwo stanowi zasadniczy rys naszej tożsamości, wyznacza sposób patrzenia na nas samych, na świat i na człowieka. Kapłaństwo określa nasze miejsce w Kościele i w społeczeństwie. Określa naszą służbę" - mówił metropolita krakowski.

Jak zauważył, dar kapłaństwa jest noszony "w glinianych naczyniach naszych ludzkich ułomności, niewierności, małostkowości, braku gorliwości". "Ta prawda powinna z jednej strony prowadzić nas do skruchy, do uznania winy i do pojednania z Bogiem i braćmi. Powinna nas także uczyć pokory i szukania duchowych sił u Chrystusa, w którego kapłaństwie uczestniczymy" - powiedział Dziwisz.

Zwracając się do ludzi młodych kard. Dziwisz mówił, że w dzisiejszym świecie, który proponuje młodzieży wiele dróg, możliwości, wartości lub pseudowartości niełatwo podjąć decyzję o służbie kapłańskiej czy zakonnej. "Ale jeżeli jesteście świadomi, że Jezus was powołuje do swojej wyłącznej służby, nie odmawiajcie Mu. Wsłuchujcie się w Jego głos. Zastanawiajcie się nad tym, co wam proponuje" - apelował kard. Dziwisz. "My, kapłani, możemy wam tylko powiedzieć, że nasza, a w przyszłości wasza służba kapłańska może być najpiękniejszą przygodą życia" - dodał.

Podczas mszy św. Krzyżma poświęcone zostały oleje święte, a kapłani odnowili złożone w dniu święceń przyrzeczenia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Poniedziałek
  dzień
  31°C Poniedziałek
  wieczór
  27°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  wiecej »