Pieszo, na rowerze, rolkach, nartorolkach, a nawet konno - pielgrzymi tłumnie ciągną na Jasną Górę. Tradycja pielgrzymowania do tego miejsca sięga XV w. nierozerwalnie wpisując się w polską obyczajowość i kulturę.
Na Jasną Górę ... biegiem
Pielgrzymki biegowe na Jasną Górę to pomysł nie tylko Polaków. Z włoskiego miasta Palazzago w prowincji Bergamo w sztafecie przybiegło w sztafecie 30 osób. Sportowcy w ten sposób chcieli podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski, chętnie też zabierali ze sobą powierzone im intencje. Podczas sztafety sportowcy przekazywali sobie symboliczny znicz. Jego światło miało przypominać o wierze, miłości i zawierzeniu Maryi. Do biegaczy dołączyli ich parafianie, którzy przybyli do Polski samolotem, tak aby całą wspólnotą modlić się i zwiedzić to „święte miejsce”, jak określili Jasną Górę.
W dniach od 5 do 8 lipca 2018 r. odbędzie się Pielgrzymka Biegowa z Jasnej Góry do Šaštin do Sanktuarium Matki Bożej Siedmiobolesnej, Patronki Słowacji.
Jedną z najstarszych pielgrzymek sztafetowych jest Pielgrzymka Biegowa z Bytowa, organizowana przez ks. Krzysztofa Szarego, proboszcza parafii św. Filipa Neri, w tym roku przybiegną po raz 29.
Na rolkach i nartorolkach
Wystarczą odpowiednia kondycja i umiejętność... hamowania, a oprócz tego duch pokuty, modlitwy i chęć niesienia chrześcijańskiej konkretnej pomocy. I można do Częstochowy pojechać na rolkach. Po pokonaniu 221 km w ciągu 4 dni na Jasną Górę dotarła 3. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska. „Rolkowanie” z Wrocławia oprócz „inwestycji w siebie, pokuty, modlitwy” miało także wymiar dzieła miłosierdzia. W tym roku pielgrzymi zebrane datki za każdy przejechany kilometr przeznaczą poprzez wrocławski oddział Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” dla Oratorium Salezjańskiego w Damaszku. Za zebrane fundusze zostaną zakupione podstawowe środki do życia: jedzenie, ubrania, środki higieniczne, a także paliwo do autobusu, który codziennie przywozi dzieci i młodzież na półkolonie do Oratorium. Pielgrzymi mogli dobrowolnie wybrać pakiet, w którym za przejechany 1 km wnosili ofiarę na ten cel.
Pielgrzymka rolkowa z Wrocławia to kolejna tego typu inicjatywa. „Rolkowe szlaki” już 15 lat temu przetarła przyjeżdżająca na odpust Matki Bożej Częstochowskiej michalicka pielgrzymka rolkowa z warszawskiego Bemowa. Przed dwoma laty przyjechali rolkarze z Radomia. Pielgrzymka ta już dwa razy dotarła w sierpniu na Jasną Górę z inicjatywy grupy „Rolki za uśmiech”. „Rolki za uśmiech” to akcja polegająca głównie na zbieraniu rolek używanych, którym daje się „drugie życie”, by mogły dać radość najbiedniejszym i zachęcić ich do aktywnego wypoczynku.
Miłośnicy sportów zimowych latem docierają na Jasną Górę na nartorolkach. W pielgrzymce sportowców uczestniczyli m.in. narciarze i działacze Uczniowskiego Klubu Sportowego Rawa Siedlce oraz Polskiego Związku Narciarskiego, którzy po raz kolejny dotarli na Jasną Górę w trzydniowej pielgrzymce na nartorolkach, 30 osób pokonało 365 km.
Pielgrzymka konna
Już w najbliższą sobotę, 7 lipca, dotrze 19. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zarąb Kościelnych. Kawalerzyści pielgrzymują konno w wojskowych mundurach polowych. Dziennie przemierzają ponad czterdzieści kilometrów. Marsz trwa jedenaście dni i odbywa się głównie stępem.
Intencje „wagi ciężkiej”
Wśród wielu motywów pielgrzymowania ten najczęściej wymieniany to: intencje. Te najważniejsze to przebłagalne i dziękczynne. Są prośby o zdrowie, często o uzdrowienie z ciężkiej choroby najbliższej osoby, poczęcie i narodziny dziecka, scalenie rozbitej rodziny, o zdanie egzaminu, czy o uwolnienie się z nałogu, za Ojczyznę i pokój na świecie.
Szczególną intencję obrali misjonarze klaretyni. Wyruszyło ich jedenastu w "poszukiwaniu dwunastego apostoła”. Zakonnicy, do których nowicjatu w Paczynie nie trafiła w tym roku ani jedna osoba, pielgrzymowali w intencji nowych powołań i z wdzięczności za życie zakonne.
Np. od wielu lat główną intencją, która towarzyszy nocnym pątnikom Nocna Pielgrzymka „Na przekór” z Piekar Śląskich, jest modlitwa za chrześcijan prześladowanych na całym świecie. W tym roku pamiętano szczególnie o siostrach i braciach w Chinach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.