Ruszył sezon pielgrzymek na Jasną Górę

Pieszo, na rowerze, rolkach, nartorolkach, a nawet konno - pielgrzymi tłumnie ciągną na Jasną Górę. Tradycja pielgrzymowania do tego miejsca sięga XV w. nierozerwalnie wpisując się w polską obyczajowość i kulturę.

Na Jasną Górę ... biegiem

Pielgrzymki biegowe na Jasną Górę to pomysł nie tylko Polaków. Z włoskiego miasta Palazzago w prowincji Bergamo w sztafecie przybiegło w sztafecie 30 osób. Sportowcy w ten sposób chcieli podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski, chętnie też zabierali ze sobą powierzone im intencje. Podczas sztafety sportowcy przekazywali sobie symboliczny znicz. Jego światło miało przypominać o wierze, miłości i zawierzeniu Maryi. Do biegaczy dołączyli ich parafianie, którzy przybyli do Polski samolotem, tak aby całą wspólnotą modlić się i zwiedzić to „święte miejsce”, jak określili Jasną Górę.

W dniach od 5 do 8 lipca 2018 r. odbędzie się Pielgrzymka Biegowa z Jasnej Góry do Šaštin do Sanktuarium Matki Bożej Siedmiobolesnej, Patronki Słowacji.

Jedną z najstarszych pielgrzymek sztafetowych jest Pielgrzymka Biegowa z Bytowa, organizowana przez ks. Krzysztofa Szarego, proboszcza parafii św. Filipa Neri, w tym roku przybiegną po raz 29.

Na rolkach i nartorolkach

Wystarczą odpowiednia kondycja i umiejętność... hamowania, a oprócz tego duch pokuty, modlitwy i chęć niesienia chrześcijańskiej konkretnej pomocy. I można do Częstochowy pojechać na rolkach. Po pokonaniu 221 km w ciągu 4 dni na Jasną Górę dotarła 3. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska. „Rolkowanie” z Wrocławia oprócz „inwestycji w siebie, pokuty, modlitwy” miało także wymiar dzieła miłosierdzia. W tym roku pielgrzymi zebrane datki za każdy przejechany kilometr przeznaczą poprzez wrocławski oddział Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” dla Oratorium Salezjańskiego w Damaszku. Za zebrane fundusze zostaną zakupione podstawowe środki do życia: jedzenie, ubrania, środki higieniczne, a także paliwo do autobusu, który codziennie przywozi dzieci i młodzież na półkolonie do Oratorium. Pielgrzymi mogli dobrowolnie wybrać pakiet, w którym za przejechany 1 km wnosili ofiarę na ten cel.

Pielgrzymka rolkowa z Wrocławia to kolejna tego typu inicjatywa. „Rolkowe szlaki” już 15 lat temu przetarła przyjeżdżająca na odpust Matki Bożej Częstochowskiej michalicka pielgrzymka rolkowa z warszawskiego Bemowa. Przed dwoma laty przyjechali rolkarze z Radomia. Pielgrzymka ta już dwa razy dotarła w sierpniu na Jasną Górę z inicjatywy grupy „Rolki za uśmiech”. „Rolki za uśmiech” to akcja polegająca głównie na zbieraniu rolek używanych, którym daje się „drugie życie”, by mogły dać radość najbiedniejszym i zachęcić ich do aktywnego wypoczynku.

Miłośnicy sportów zimowych latem docierają na Jasną Górę na nartorolkach. W pielgrzymce sportowców uczestniczyli m.in. narciarze i działacze Uczniowskiego Klubu Sportowego Rawa Siedlce oraz Polskiego Związku Narciarskiego, którzy po raz kolejny dotarli na Jasną Górę w trzydniowej pielgrzymce na nartorolkach, 30 osób pokonało 365 km.

Pielgrzymka konna

Już w najbliższą sobotę, 7 lipca, dotrze 19. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zarąb Kościelnych. Kawalerzyści pielgrzymują konno w wojskowych mundurach polowych. Dziennie przemierzają ponad czterdzieści kilometrów. Marsz trwa jedenaście dni i odbywa się głównie stępem.

Intencje „wagi ciężkiej”

Wśród wielu motywów pielgrzymowania ten najczęściej wymieniany to: intencje. Te najważniejsze to przebłagalne i dziękczynne. Są prośby o zdrowie, często o uzdrowienie z ciężkiej choroby najbliższej osoby, poczęcie i narodziny dziecka, scalenie rozbitej rodziny, o zdanie egzaminu, czy o uwolnienie się z nałogu, za Ojczyznę i pokój na świecie.

Szczególną intencję obrali misjonarze klaretyni. Wyruszyło ich jedenastu w "poszukiwaniu dwunastego apostoła”. Zakonnicy, do których nowicjatu w Paczynie nie trafiła w tym roku ani jedna osoba, pielgrzymowali w intencji nowych powołań i z wdzięczności za życie zakonne.

Np. od wielu lat główną intencją, która towarzyszy nocnym pątnikom Nocna Pielgrzymka „Na przekór” z Piekar Śląskich, jest modlitwa za chrześcijan prześladowanych na całym świecie. W tym roku pamiętano szczególnie o siostrach i braciach w Chinach.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Margo
  07.07.2018 21:36
  Moim zdaniem te wszystkie rolkowo-konno- inne wytwory to dziwactwo. Z całym szacunkiem,zanim zostałam mamą gromadki, chodziłam co roku i uważam, że teraz z pielgrzymki robi się sport. I taki tylko ma to sens. Człowiek pokonuje siebie, osiąga cel i inne takie. Nie podoba mi się ta tendencja. Z Bogiem i mimo wszystko życzę wszystkim osiągnięcia celu:)
 • Savonarola
  08.07.2018 03:33
  Ruch to zdrowie,wiec w tym roku ide na pielgrzymke do Wroclawia poklonic sie cudownemu obrazowi Panoramy Raclawickiej.Mozna ja adorowac na okraglo !!! W porownaniu z Cestochowa-tlumy mniejsze,a MOC taka sama.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Wtorek
  noc
  12°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »