Franciszek: Wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał

"Wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał. Powtarzają gesty i znaki wiary, ale nie odpowiada im rzeczywista akceptacja osoby Jezusa i Jego Ewangelii" - powiedział Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Papież przypomniał, że "każdy chrześcijanin jest powołany do pogłębienia tej podstawowej przynależności, starając się o niej świadczyć poprzez konsekwentny sposób życia, którego wątkiem przewodnim jest miłość", i wskazał na św. Matkę Teresę z Kalkuty.

Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii ukazującej Jezusa, który powrócił do Nazaretu, a w szabat zaczął nauczać w synagodze. Przypomniał, że Jezus w swojej ojczyźnie Galilei został odrzucony do tego stopnia, że nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie kilka uzdrowień. Tam też wypowiada słowa, które stały się bardzo znane: „Tylko w swojej ojczyźnie, … może być prorok tak lekceważony”.

Papież, odpowiadając na pytanie, dlaczego mieszkańcy Nazaretu gorszyli się osobą Jezusa, zwrócił uwagę, że uważali oni, że Bóg jest zbyt wielki, aby się uniżyć i przemawiać przez tak prostego człowieka". "To skandal wcielenia: szokujące wydarzenie Boga, który stał się ciałem, myślał ludzkim umysłem, pracował i działał ludzkimi rękoma, kochał ludzkim sercem, Boga, który się trudzi, jadł i spał jak każdy z nas" - wyjaśnił Ojciec Święty i dodał: "To jest powodem zgorszenia i niewiary, w każdym czasie, także i dzisiaj".

Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus zobowiązuje swoich uczniów, aby nie kierowali się uprzedzeniami, i "zachęca nas do przyjęcia postawy pokornego słuchania i pojętnego oczekiwania, ponieważ łaska Boża często przedstawia się nam w zaskakujący sposób, nieodpowiadający naszym oczekiwaniom".

Papież zaznaczył, że Bóg nie dostosowuje się do uprzedzeń, ale pragnie, byśmy w Niego uwierzyli, gdyż brak wiary jest przeszkodą dla łaski Bożej. "Wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał. Powtarzają gesty i znaki wiary, ale nie odpowiada im rzeczywista akceptacja osoby Jezusa i Jego Ewangelii" - mówił Franciszek i przypomniał: "Każdy chrześcijanin jest powołany do pogłębienia tej podstawowej przynależności, starając się o niej świadczyć poprzez konsekwentny sposób życia, którego wątkiem przewodnim jest miłość". Jako przykład takiej postawy wskazał św. Matkę Teresę z Kalkuty.

Na zakończenie wezwał: "Prośmy Pana, za wstawiennictwem Maryi Dziewicy, aby przemógł zatwardziałość serc i ograniczoność umysłów, abyśmy byli otwarci na Jego łaskę, na Jego prawdę i Jego misję dobroci i miłosierdzia, która jest skierowana do wszystkich, nikogo nie wykluczając".

«« | « | 1 | » | »»
 • Katolik
  08.07.2018 18:02
  "Wielu ochrzczonych zyje jakby Chrystus nie istnial"...w Polsce to 72%.Ciekawe jest to,ze Kosciol w Polsce nie zamierza z tym nic robic.Wrecz przeciwnie.
 • Krzysztof/5
  08.07.2018 21:20
  A zatem po co kościół chrzci dzieci? Czy Jan Chrzciciel albo apostołowie Jezusa chrzcili dzieci? Chrzcili dorosłych ludzi którzy chcieli oddać się Bogu. I tak też postępują prawdziwi chrześcijanie.
 • 1julek
  08.07.2018 21:51
  Ale czy w historii Kościoła było kiedyś inaczej, że ludzie ochrzczeni zapominają często do czego zostali powołani przez Chrystusa? Nawet św. Piotr zaparł się Go trzykrotnie. Słabość ludzka to słabość Kościoła. Moc Boga to moc Kościoła, to moc, której "bramy piekielne nie przemogą".
 • 1julek
  09.07.2018 21:50
  Kościół chrzci na wiarę rodziców, ufając, że dziecku rodzice przekażą swoją wiarę katolicką. Dlatego uważam, że jeśli rodzice nie gwarantują religijnego wychowania, sami żyją np. bez ślubu kościelnego, to Kościół nie powinien chrzcić takiego dziecka, a już na pewno nie w sposób uroczysty tak, jak pozostałe dzieci z religijnych rodzin.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  -1°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  -1°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  wiecej »