Energia godna szacunku

Nowoczesne Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH powstanie w Miękini k. Krzeszowic w Małopolsce. Koszt inwestycji to ponad 7 mln zł, z czego ponad 4,6 mln zł będzie pochodzić z środków UE.

W czwartek marszałek małopolski Marek Nawara przekazał rektorowi AGH prof. Antoniemu Tajdusiowi umowę dotyczącą wsparcia tego projektu z funduszy UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nowe laboratorium powstanie w ośrodku AGH w Miękini wykorzystywanym do tej pory przez pracowników i studentów m.in. w ramach praktyk geologicznych.

Po przebudowie budynku powstanie m.in. sala wykładowa dla 50 osób z wyposażeniem multimedialnym, sala wykładowo-laboratoryjna ze stanowiskami komputerowymi, umożliwiającymi monitorowanie pracy urządzeń oraz biblioteka. Studenci będą mogli zapoznać się z budową, działaniem i obsługą pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Na pierwszym piętrze budynku powstanie, sfinansowany z budżetu AGH, hotelik z 33 miejscami.

Jak podkreślił Nawara, nowe laboratorium da szansę na lepsze przygotowanie studentów, którzy w praktyce będą mogli zweryfikować wiedzę zdobytą podczas wykładów i z podręczników.

"Chcemy być liderem w Polsce w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, jeśli chodzi o kształcenie młodych ludzi i rozwijanie badań. Tego typu ośrodek pozwoli nam dobrze kształcić studentów. Nie chcemy być uczelnią, która uczy na papierze. Dobrze jest, jeśli młody człowiek dotknie urządzenia, potrafi nim posterować, wie jak ono działa" - mówił dziennikarzom rektor AGH prof. Antoni Tajduś. Jak dodał już teraz AGH ma 638 różnych laboratoriów.

Laboratorium ma być gotowe do grudnia 2011 r. Jak zapowiada pomysłodawca tego projektu prof. Wojciech Górecki, już w 2012 r. będą z niego korzystać studenci.

Do końca 2012 r. krakowska uczelnia chciałaby w Miękini zrealizować kolejne inwestycje: budynek pasywny, samowystarczalny pod względem energetycznym, laboratorium geotermalne z odwiertem o głębokości 1500 m, małą elektrownię wodną na rzeczce Miękinka, laboratorium naftowe z otworem wiertniczym oraz biogazownię doświadczalną, w której można by szkolić m. in. rolników. Szacuje się, że na te kolejne inwestycje potrzeba ok. 20 mln zł; AGH poszukuje partnerów do ich realizacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  4°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  1°C Wtorek
  rano
  4°C Wtorek
  dzień
  wiecej »