Został postawiony kolejny ważny krok w ekumenicznym dialogu katolicko-anglikańskim. Po siedmiu latach spotkań i wzajemnych konsultacji opublikowano wspólny dokument na temat eklezjologii.
Dokument przyjęty przez Międzynarodową Komisję Anglikańsko-Rzymskokatolicką (ARCIC) nosi tytuł: „Podążać razem drogą: uczyć się bycia Kościołem – lokalnym, regionalnym, powszechnym”. Tekst uzgodniono w czasie ubiegłorocznego spotkania w Erfurcie w Niemczech, jednak dopiero teraz został on rozpowszechniony.
68-stronnicowy dokument podejmuje temat struktur obu Kościołów oraz procesów decyzyjnych, a także sposobów budowania wzajemnej kościelnej komunii zarówno w wymiarze lokalnym, jak i uniwersalnym. Podkreśla, że istniejące różnice nie są już motywem podejrzeń i wzajemnych wymówek, ale przede wszystkim ubogacającym środkiem wzajemnego słuchania, uczenia się i nawrócenia.
Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Rzymskokatolicka jest owocem historycznego spotkania Pawła VI z anglikańskim arcybiskupem Canterbury, Michaelem Ramseyem. Swe prace rozpoczęła w 1970 r. Owocem kolejnych rund tych ekumenicznych rozmów są ważne dokumenty próbujące przekazać wiarę, którą oba Kościoły wspólnie wyznają. Jeden z nich dotyczy m.in. miejsca Maryi w nauczaniu i życiu obu Kościołów.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.