Spełnia się pragnienie Jana Pawła II

Na naszych oczach spełnia się pragnienie zapisane w testamencie Jana Pawła II, aby jego śmierć okazała się pożyteczna dla zbawienia ludzi - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego w Katedrze na Wawelu.

Kard. Dziwisz podkreślił w homilii w Wielką Niedzielę, że największe, przełomowe wydarzenie w dziejach człowieka - zmartwychwstanie Chrystusa - dokonało się bez świadków, w ciszy nocy, a uczniowie Jezusa nie rozumieli początkowo przekraczającej ludzką wyobraźnię zapowiedzi, że on ma powstać z martwych. "Każda i każdy z nas na mocy chrztu św. powołany jest do składania świadectwa o zmartwychwstałym Panu" - podkreślił kardynał.

Metropolita krakowski nawiązał do 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II. "On w tej wawelskiej katedrze jako nasz pasterz świadczył przez wiele lat o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panu. I stąd wyruszył, aby to głosić całemu światu jako pasterz Kościoła powszechnego. Czynił to skutecznie, bo był autentycznym świadkiem, na podobieństwo Szymona Piotra. Głosił to, co sam przeżył i czym żył na co dzień - powiedział kard. Dziwisz.

Hierarcha przywołał słowa testamentu Jana Pawła II, w którym wyraził on nadzieję, że jego śmierć będzie pożyteczna dla sprawy, której starał się służyć przez całe życie - dla zbawienia ludzi. "Na naszych oczach spełnia się pragnienie zapisane w testamencie, aby również jego śmierć okazała się pożyteczna dla sprawy Jezusa i dla sprawy człowieka. To paschalne świadectwo Jana Pawła II rozbrzmiewa na wszystkich kontynentach, przywraca wiarę, budzi nadzieję, zachęca do miłości" - mówił kard. Dziwisz.

"Jesteśmy przekonani, że wyniesienie do chwały ołtarzy czcigodnego Sługi Bożego jeszcze bardziej umocni jego oddziaływanie w dzisiejszym Kościele, na świecie i w naszej Ojczyźnie" - podkreślił metropolita krakowski.

Zebranym w Katedrze metropolita życzył "radości i pokoju Zmartwychwstałego Pana".

Z kolei podczas mszy rezurekcyjnej z procesją, odprawianej w Katedrze na Wawelu w sobotę wieczorem, kard. Dziwisz życzył rządzącym Polską, by nie zabrakło im "mądrości i roztropności w trosce o dobro wspólne nas wszystkich".

"Niech pamiętają, z jakich korzeni wyrasta nasz kraj i jakie wartości budują jego tożsamość. Niech odpowiedzialni za naszą Ojczyznę wspierają ludzi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej" - mówił kard. Dziwisz. Zaznaczył, że takiej troski wymagają m.in. emeryci, których nie stać na wykupienie lekarstw, rodziny starające się o własne mieszkanie i ludzie młodzi poszukujący pracy.

"Wszyscy solidarnie powinniśmy pomagać potrzebującym. Ten obowiązek w pierwszym rzędzie spoczywa na odpowiedzialnych za dobro wspólne, którym życzymy, by skutecznie mogli zrealizować obietnice wyborcze" - powiedział w sobotę kard. Dziwisz.(PAP)

wos/ hes/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
11°C Sobota
dzień
wiecej »