\Akademicka Wyprawa Katyńska wyruszy w środę, 7 kwietnia, z Krakowa. Wyprawa jest organizowana przez krakowski oddział IPN w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej - poinformowała PAP we wtorek Dorota Solak z IPN.
"Będzie to już dwudziesta wyprawa w ramach Wypraw Akademickich do miejsc związanych z martyrologią uczonych, studentów i absolwentów wyższych uczelni podczas II wojny światowej. Celem dwóch ostatnich, w 2008 r. był Katyń, Miednoje i Charków, a w 2009 - Sachsenhausen" - powiedziała Dorota Solak.
Uczestnicy wyprawy wyruszą rano autokarem spod Krzyża Katyńskiego w Krakowie. O godz. 13 w Warszawie złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych Na Wschodzie przy ul. Muranowskiej. 10 kwietnia br. wezmą udział w oficjalnych uroczystościach państwowych na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Do Krakowa powrócą 12 kwietnia.
W wyprawie udział weźmie 47 osób, w tym 16 studentów, 11 uczniów i harcerzy, nauczyciele oraz pracownicy naukowi krakowskich uczelni. W gronie uczestników znajdzie się także żołnierz AK, kapelan i opiekun harcerzy, oraz rodzina porucznika Tomasza Musielewicza - żołnierza Flotylli Pińskiej, zamordowanego przez sowietów.
Program podróży przewiduje kilka wykładów, m.in. na temat agresji sowieckiej na Polskę, przebiegu zbrodni katyńskiej oraz o historii kłamstwa katyńskiego. Uczestnikom zostanie także zaprezentowana nowa "Teka edukacyjna IPN", dotycząca zbrodni katyńskiej.
Jak podkreśliła Dorota Solak, jest to publikacja przeznaczona dla szkół ponadgimnazjalnych. "Po raz pierwszy w Polsce przedstawiono w niej w tak szeroki sposób możliwości przekazywania wiedzy na temat zbrodni oraz kłamstwa katyńskiego. Znajdują się w niej nie tylko scenariusze lekcji oraz ćwiczenia. Zawarto w niej również praktyczne wskazówki, jak organizować wyjazdy uczniów do Katynia oraz przykłady lekcji w drodze i na samym cmentarzu" - powiedziała Solak.
Autorzy Teki, którzy są pracownikami krakowskiego oddziału IPN, zostali zainspirowani do swojej publikacji przez idee wycieczek młodzieży ze szkół izraelskich do obozu w Auschwitz.
Głównym organizatorem wyprawy jest krakowski IPN. Współorganizatorami - studenckie stowarzyszenie Bratnia Pomoc Akademicka im. św. Jana z Kęt "Cantianum" oraz Stowarzyszenie Ne Cedat Akademia, grupujące rodziny naukowców zamordowanych podczas II wojny światowej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.