\Akademicka Wyprawa Katyńska wyruszy w środę, 7 kwietnia, z Krakowa. Wyprawa jest organizowana przez krakowski oddział IPN w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej - poinformowała PAP we wtorek Dorota Solak z IPN.
"Będzie to już dwudziesta wyprawa w ramach Wypraw Akademickich do miejsc związanych z martyrologią uczonych, studentów i absolwentów wyższych uczelni podczas II wojny światowej. Celem dwóch ostatnich, w 2008 r. był Katyń, Miednoje i Charków, a w 2009 - Sachsenhausen" - powiedziała Dorota Solak.
Uczestnicy wyprawy wyruszą rano autokarem spod Krzyża Katyńskiego w Krakowie. O godz. 13 w Warszawie złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych Na Wschodzie przy ul. Muranowskiej. 10 kwietnia br. wezmą udział w oficjalnych uroczystościach państwowych na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Do Krakowa powrócą 12 kwietnia.
W wyprawie udział weźmie 47 osób, w tym 16 studentów, 11 uczniów i harcerzy, nauczyciele oraz pracownicy naukowi krakowskich uczelni. W gronie uczestników znajdzie się także żołnierz AK, kapelan i opiekun harcerzy, oraz rodzina porucznika Tomasza Musielewicza - żołnierza Flotylli Pińskiej, zamordowanego przez sowietów.
Program podróży przewiduje kilka wykładów, m.in. na temat agresji sowieckiej na Polskę, przebiegu zbrodni katyńskiej oraz o historii kłamstwa katyńskiego. Uczestnikom zostanie także zaprezentowana nowa "Teka edukacyjna IPN", dotycząca zbrodni katyńskiej.
Jak podkreśliła Dorota Solak, jest to publikacja przeznaczona dla szkół ponadgimnazjalnych. "Po raz pierwszy w Polsce przedstawiono w niej w tak szeroki sposób możliwości przekazywania wiedzy na temat zbrodni oraz kłamstwa katyńskiego. Znajdują się w niej nie tylko scenariusze lekcji oraz ćwiczenia. Zawarto w niej również praktyczne wskazówki, jak organizować wyjazdy uczniów do Katynia oraz przykłady lekcji w drodze i na samym cmentarzu" - powiedziała Solak.
Autorzy Teki, którzy są pracownikami krakowskiego oddziału IPN, zostali zainspirowani do swojej publikacji przez idee wycieczek młodzieży ze szkół izraelskich do obozu w Auschwitz.
Głównym organizatorem wyprawy jest krakowski IPN. Współorganizatorami - studenckie stowarzyszenie Bratnia Pomoc Akademicka im. św. Jana z Kęt "Cantianum" oraz Stowarzyszenie Ne Cedat Akademia, grupujące rodziny naukowców zamordowanych podczas II wojny światowej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.