"Amoris laetitia" nie daje podstaw do reinterpretacji "Humanae vitae"

Nie możemy zmieniać nauczania Kościoła. „Amoris laetitia” nie daje podstaw do reinterpretacji „Humanae vitae” – uważa Teolog Domu Papieskiego o. prof. Wojciech Giertych OP. Dominikanin poruszył ten temat w rozmowie z australijskim periodykiem „The Catholic Weekly”.

Polski dominikanin, który od 2005 r. sprawuje urząd Teologa Domu Papieskiego, odniósł się m.in. do kwestii antykoncepcji, o której mówi, że zniekształca ona męskie podejście do seksualności i prowadzi do stosowania przemocy wobec kobiet.

„Antykoncepcja jest nie dla kobiet, ale dla mężczyzn. Sprawia, że stają się oni egoistami. Wielu z nich prowadzi do degeneracji, czego skutki dziś obserwujemy” – mówił o. prof. Giertych w wywiadzie.

Odwołał się też do włoskich statystyk rządowych, według których w latach 2009-2011 co cztery dni dochodziło do morderstwa kobiety, a w 80 proc. przypadków oprawcami byli partnerzy seksualni ofiar. Za „L’Osservatore Romano” przytoczył też dane z Meksyku, gdzie mordowanych jest aż sześć kobiet dziennie.

„W sercach i umysłach tych mężczyzn kobieta jest traktowana jako przedmiot, do którego mają prawo. To deformuje mężczyznę zwalniając go z wszelkiej odpowiedzialności” – przekonywał zakonnik. Dodał też, że taka liczba morderstw rodzi pytanie o to, o ile więcej kobiet pada ofiarą nadużyć i przemocy na tle seksualnym. Przypomniał, że wzrastaniu we wzajemnej miłości służy życie w czystości.

Teolog Domu Papieskiego odniósł się też do opinii, jakoby nauczanie papieża Franciszka, zawarte w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” miało prowadzić do zmiany recepcji encykliki bł. Pawła VI „Humanae vitae”.

„Praktycznie jest to niemożliwe. Nie możemy zmieniać nauczania Kościoła. «Amoris laetitia» nie daje podstaw do reinterpretacji «Humanae vitae»” – powiedział. Przypomniał też, że „Amoris laetitia” jest dokumentem o charakterze duszpasterskim i należy go traktować raczej jako rodzaj „duszpasterskiej rozmowy”, a nie wykładnię doktryny.

O. prof. Wojciech Giertych OP przebywał w Australii w związku z konferencją nt. „Humanae vitae” zorganizowaną przez Dawson Society w Perth. Przy tej okazji wygłosił też wykład dla studentów Notre Dame University w Sydney.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Kazik
  03.08.2018 16:34
  Wszystko można, byle z wolna i ostrożna.
 • Adam Adamiec
  03.08.2018 17:26
  Najważniejsze przecież że w Polsce raj na ziemi żadnych morderstw kobiet na tle seksualnym, i innych wypaczeń. Nastolatki w wieku 14 do 16 lat nie zachodzą w ciąże bo zachowują aż do ślubu czystość to już prawie poziom jak w Saudi Arabskiej. A to wszystko dzięki zakazowi antykoncepcji, tylko wyjątkowo 21% kobiet nie stosuje się do tego zakazu ale to są lewacy. Każdy Polak powinien być bardzo dumny z tego że żyje w tak katolickim kraju i najwyższy czas wziąć się za rechrystianizację Europy ba nawet świata.
 • vdvdvd
  03.08.2018 21:27
  Mam koleżankę która od lat stosuje antykoncepcje.... nie pytajcie na co ona jest chora.... bo sam mam problem z zapamiętaniem. Jak mówię żeby odstawiła antykoncepcje to jej się lepiej zrobi to ona twierdzi że się mylę. Nie stosujcie tego bo to szkodzi zdrowiu a i tak w ciąże zajdziecie. Inna koleżanka stosowała jak należy dokładnie i nagle zdziwienie - jest w ciąży.
 • MAREK.LN
  04.08.2018 10:11
  A może niech szanowny Kościół Katolicki zacznie traktować kobiety z szacunkiem i na równi z mężczyznami a nie jak podmiot do: prokreacji i zajmowania się domem. To może wtedy coś się zmieni w mentalności facetów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  5°C Wtorek
  dzień
  6°C Wtorek
  wieczór
  4°C Środa
  noc
  0°C Środa
  rano
  wiecej »