"Brak wzorców harmonii i jedności małżonków"

"Młodzi ludzie mają wielki problem z uwierzeniem w to, że wyłączna miłość do współmałżonka może być na zawsze".

Anna i Alberto Friso, odpowiedzialni w ruchu Focolari za Dzieło Nowych Rodzin brali udział we wszystkich Światowych Spotkaniach Rodzin, jakie odbyły się do tej pory. W tym roku udają się także do Dublina, aby tam dać świadectwo swojego życia małżeńskiego i rodzinnego.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego małżeństwo z Włoch zwróciło uwagę na największe zmiany, jakie zaszły w życiu rodzinnym w ostatnich 25 latach. Zaznaczyli, że dziś młodzi ludzie mają wielki problem z uwierzeniem w to, że wyłączna miłość do współmałżonka może być na zawsze. Wiąże się to z indywidualizmem i relatywizmem naszych czasów. Brak więc wzorców ukazujących harmonię i jedność małżonków. Wyzwaniem więc staje się takie ukazanie miłości, która jest wyjątkową częścią życia i tworzy źródło szczęścia.

Anna i Alberto Friso podzielili się także swoimi spostrzeżeniami, które ich zdaniem warto przekazywać młodym parom pragnącym zawrzeć związek małżeński.

„Pamiętajcie, że miłość, którą poczuliście od pierwszego momentu zakochania jest uczuciem, który ma swój niezwykły wymiar, jest wieczna! – mówi Alberto Friso. – To iskierka o najgłębszej wartości, która położy fundament pod całe wasze życie, także i wtedy, kiedy przyjdą burze, bo to jest miłość Boga. Tak więc oznacza to, że nie pobieracie się we dwoje, ale w troje, ponieważ Jezus będzie z Wami!”.

„Wyzwaniem jest to, aby nie ulec wpływom dominującej kultury, która ukazuje prymat uczuć lub indywidualnych praw, które przeważają nad drugim i nad wartością małżeństwa – mówi Anna Friso. – Zauważyć, że wewnątrz, w obrazie małżeństwa jest zawarte to szczególne znamię szczęścia, które można realizować właśnie dlatego, że stanowi część ludzkiego przeznaczenia, nie wiem, jak to powiedzieć, ludzkiego DNA!”.

«« | « | 1 | » | »»
 • tomaszl
  18.08.2018 08:27
  Własne małżeństwo pokazuje dobitnie na ile wiarę w to co Bóg nam przekazał traktuje sie poważnie. Albo uznajemy zamysł małżeństwa pokazany na kartach Biblii, albo traktujemy małżeństwo jako sprawę czysto ludzkich relacji. Niestety w obecnych czasach wielu katolików chce połączyć te dwa sprzeczne ze sobą pomysły i mamy to co mamy obecnie.
 • Marcin
  18.08.2018 08:38
  „Wyzwaniem jest to, aby nie ulec wpływom dominującej kultury, która ukazuje prymat uczuć lub indywidualnych praw,które przeważają nad drugim i nad wartością małżeństwa". Odważna teza, umniejszać prawom drugiej osoby. Nigdy bym się nie odważył powiedzieć małżonkowi który tkwi w nieudanym małżeństwie że jest częścią dominującej kultury w której panuje indywidualizm, i albo będzie nieszczęśliwy do końca życia w małżeństwie, albo wyjdzie na samoluba który myśli tylko o sobie. Swoją drogą jak ktoś wierzy że małżeństwo opiera się tylko na miłości, to nie powinien się żenić, bo to myślenie dziecinne.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -2°C Wtorek
  wieczór
  -4°C Środa
  noc
  -5°C Środa
  rano
  -4°C Środa
  dzień
  wiecej »