W kaponierze Cytadeli Warszawskiej zaprezentowano w czwartek projekt aranżacyjny przyszłej siedziby Muzeum Katyńskiego; pokazano także pracę, która zwyciężyła w konkursie na logotyp placówki. Zainaugurowano również działalność internetowego serwisu muzeum.
Wirtualne Muzeum Zbrodni Katyńskiej jest uzupełnieniem Muzeum Katyńskiego, które jest częścią Muzeum Wojska Polskiego. Na portalu znalazły się już - lub znajdą się w przyszłości - m.in. materiały edukacyjne, dane ze śledztwa, zdjęcia, filmy i bibliografie dotyczące rozstrzelania w 1940 roku przez NKWD ok. 22 tys. polskich obywateli. Dostępne będą też informacje o historii zbrodni katyńskiej, jej ofiarach i ich rodzinach. Na specjalnej mapie pamięci zaznaczono obozy, w których byli przetrzymywani polscy jeńcy; oznakowano też miejsca ich zagłady.
Podczas uroczystości w Cytadeli zaprezentowano pracę Anny Kiedrzynek - zwyciężczyni konkursu na znak graficzny, który stanie się logo Muzeum Katyńskiego. Jej czarno-biały projekt nawiązujący do noszonych przez wojskowych nieśmiertelników został najwyżej oceniony przez komisję.
Przedstawiono także zwycięski - jak podkreślił dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Janusz Cisek - wybrany jednomyślnie projekt na aranżację przyszłej siedziby Muzeum.
Muzeum Katyńskie od 1993 roku działa przy ul. Powsińskiej w Warszawie (Fort IX Czerniakowski). Nowa siedziba zostanie ulokowana w zabytkowej kaponierze na warszawskiej Cytadeli.
Papież wznowił spotkania z przedstawicielami Kurii Rzymskiej.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) alarmuje.
Zdjęcie papieża, bez sutanny i piuski widnieje na pierwszych stronach włoskich gazet.
Porozumienie wyklucza jednak możliwość stawiania tam baz wojskowych.
Właśnie przy wsparciu Rosji wybudowała wojskową bazę lotniczą niedaleko granicy z sąsiadem.
Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje.