Prezentujemy wybrane biogramy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu
od 2009 roku (zastąpił na tym stanowisku Władysława Stasiaka), wcześniej poseł PiS, szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz minister obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim. W drugiej połowie lat 90. uczestniczył w rocznym kursie dla pracowników administracji publicznej z Europy Centralnej i Wschodniej na Uniwersytecie Wisconsin w USA, odbył także praktykę w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Z Lechem Kaczyńskim związany od początku lat 90. Był wówczas asystentem senatora Kaczyńskiego, w biurze OKP w Gdańsku. Kolejne funkcje sprawował również u boku przyszłego prezydenta: zarówno w BBN, jak i za czasów prezesury Lecha Kaczyńskiego w Najwyższej Izbie Kontroli. W październiku świętowałby 47 urodziny.
Aleksandra Natalii-Świat, posłanka PiS
Od dwóch lat jeden z wiceprezesów tej partii. Z wykształcenia ekonomista. W Sejmie przewodniczyła Komisji ds. Finansów Publicznych. W czasach rządu PiS to z nią premier Jarosław Kaczyńsi konsultował większość istotnych decyzji ekonomicznych. W czasach studenckich działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, w którym walczyła m.in. o likwidację obowiązkowych wykładów z ekonomii politycznej. To w tych czasach poznała późniejszych polityków, jak Adam Lipiński czy Bogdan Zdrojewski. Później działaczka Porozumienia Centrum tworzonego przez braci Kaczyńskich. Na Dolnym Śląsku przewodniczyła m.in. Fundacji Gospodarczej Centrum oraz organizowała Dolnośląską Szkołę Młodych Polityków, będącej swoistą kuźnią liderów konserwatywnych, w której wykładał także Lech Kaczyński. Miała 51 lat.
Córka Andrzeja Przewoźnika przyjechała do Katynia wcześniej, pociągiem wraz z Rodzinami Katyńskimi. Już na miejscu czekała na tatę, który miał przylecieć samolotem. Tata nie dotarł. W czasie Mszy św. odprawianej na cmentarzu katyńskim zostało dla niego puste krzesło. W lasku nieopodal Katynia zginął człowiek, który poświęcił znaczną część życia na wyjaśnienie zbrodni katyńskiej. To on zabiegał o budowę cmentarza w Katyniu i nadzorował ją, podobnie jak odbudowę Cmentarza Orląt we Lwowie i cmentarza w Jedwabnem. Brał udział w posiedzeniach polsko - rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Jej obrady nieraz się przeciągały. - Znalazł gdzieś w Moskwie długo otwartą księgarnię i nieraz wchodziliśmy tam nawet o 23.00. Szukał książek o funkcjonowaniu sowieckiego aparatu represji, które pomogłyby wyjaśnić sprawę zbrodni katyńskiej. Wynosił stamtąd nieraz po 10 albo 15 książek, zostawiał tam majątek. Miał ogromną bilbliotekę. Ta sprawa była jego pasją – mówi jego przyjaciel Andrzej Grajewski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.