Prezentujemy wybrane biogramy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu
Bratanica Franciszka Orawca, zamordowanego w Katyniu oficera z Poronina. Działała w Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich, pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oddziału małopolskiego. Z jej inicjatywy w 2009 r. zorganizowano obchody Dnia Katyńskiego w Poroninie, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę oraz wydano broszurę „Franciszek Orawiec Poronianin, który zginął w Katyniu”. To miała być jej pierwsza wizyta w Katyniu
Ur. 19 marca 1926 r. w Wilnie. W czasie okupacji był wywiadowcą Związku Wolnych Polaków, a potem żołnierzem 1 Wileńskiej Brygady AK. Aresztowany w 1944 r. przez Sowietów, spędził dwa lata w łagrze. Po powrocie do kraju ukończył politechnikę i został inżynierem budownictwa. Awansowany do stopnia podpułkownika został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
pracował w Kancelarii Prezydenta RP od 1993 r. na stanowisku aspiranta w Zespole Obsługi Organizacyjnej Prezydenta. Miał 55 lat.
Od dwóch lat był członkiem kapituły Orderu Wojskowego Virtutu Militari. Podporucznik Armii Krajowej o pseudonimie Zbych-Prawdzic. W czasie wojny był dowódcą 7. drużyny 3 kompanii „Szare-Szeregi Junior” batalionu AK „Kiliński”. Za zasługi wojenne odznaczony Virtuti Militari. Miał 88 lat.
Dowódca Garnizonu Warszawa. Od 1979 r. związany z Komendą Garnizonu Warszawa, gdzie pełnił funkcję kolejno: dowódcy plutonu, zastępcy dowódcy kompanii wart honorowych, pomocnika szefa wydziału ds. uroczystości i imprez wojskowych, starszego oficera wydziału operacyjnego oraz szefa tego wydziału zastępcą komendanta garnizonu. Cztery lata temu został dowódcą Garnizonu Warszawa. Jest współautorem nowej wersji „Ceremoniału Wojskowego”. Uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi. Osierocił dwoje dzieci. (Miał 65 lat.)
Gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki
kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari. W czasie wojny działał w WZW, a następnie AK (pseudonim Nałęcz). W czasie Powstania Warszawskiego walczył w Zgrupowaniu Róg, w rejonie Starego Miasta, Powiśla i Czerniakowa. Pod koniec wojny został oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Represjonowany w latach powojennych. Mianowany generałem brygady w stanie spoczynku. Autor kilkunastu książek o tematyce wojskowej i wojennej, w tym pamiętnika z Powstania Warszawskiego: „Na barykadach Warszawy”. Miał 86 lat.
Dowódca Operacyjnych Sił Zbrojnych. Służył na stanowiskach dowódczych w jednostkach w Żaganiu, Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy. W 1995 r. został dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Pokojowych ONZ w Syrii. W latach 2003-2004 był zastępcą dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, a w latach 2006 i 2007 – jej dowódcą. W 2005 r. był szefem szkolenia Nowej Armii Irackiej, w ramach Misji Szkoleniowej NATO w Bagdadzie. W 2007 r. powołano go na Dowódcę Operacyjnych Sił Zbrojnych. Miał 60 lat.
Gen. dywizji Włodzimierz Potasiński
od dwóch i pół roku był Dowódcą Sił Specjalnych –elity Wojska Polskiego. Urodził się w Czeladzi. Był absolwentem uczelni wojskowych w Polsce i w USA, a także kursów w natowskiej szkole w bawarskim Oberammergau. Dowodził m.in. polskim kontyngentem wojskowym w Syrii. Był zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w Iraku. Ceniony za otwartość, życzliwość oraz skromność i przystępność. Znany był z zamiłowania do biegów długodystansowych, brał udział w maratonach. Miał niespełna 54 lata.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.