Pius XII odegrał w latach drugiej wojny światowej zasadniczą rolę w ratowaniu Rzymu i licznych prześladowanych. Ukazuje to film „Pod niebem Rzymu” („Sotto il cielo di Roma”) – powiedział 9 kwietnia Benedykt XVI po obejrzeniu w Castelgandolfo tego miniserialu, zrealizowanego dla włoskiej telewizji publicznej RAI.
Papież zwrócił uwagę, że choć popularyzatorski, ukazuje on te dramatyczne wydarzenia w świetle najnowszych studiów historycznych. Takie filmy mają szczególną wartość dla młodych pokoleń – podkreślił Ojciec Święty. – Mogą im pomóc poznać okres wprawdzie niezbyt odległy, ale w naszej tak rozbitej, fragmentarycznej kulturze łatwo popadający w niepamięć.
„Pragnę zwłaszcza podkreślić, że Pius XII był Papieżem, który jako ojciec wszystkich przewodził miłości w Rzymie i na świecie, szczególnie w trudnym okresie drugiej wojny światowej – mówił Benedykt XVI. – W przemówieniu wygłoszonym 23 lipca 1944 r., zaraz po wyzwoleniu Rzymu dziękował on członkom Circolo di San Pietro, którzy z nim współpracowali. Mówił: «Pomagacie nam spełniać w szerszym zakresie nasze pragnienie, by osuszyć tak liczne łzy, ukoić tak liczne cierpienia». Wskazywał jako centralne dla każdego chrześcijanina napomnienie św. Pawła do Kolosan: «Przede wszystkim starajcie się o miłość, która zapewni wam zdobycie pełnej doskonałości. A pokój, który pochodzi od Chrystusa, niech kieruje sercami waszymi, bo właśnie do owego pokoju w jednym ciele zostaliście wezwani». Prymat miłości, która jest przykazaniem Pana Jezusa, to zasada i klucz interpretacji całej działalności Kościoła, a przede wszystkim jego najwyższego Pasterza. Miłość jest racją każdego działania, każdego wystąpienia”.
Benedykt XVI zachęcił, by tak właśnie interpretować działalność Piusa XII, ukazaną w filmie „Pod niebem Rzymu”. Podkreślił, że Papież ten dawał autentyczne świadectwo wiary, nadziei i miłości.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.