Media: Władze Chin chcą zacieśnić kontrolę nad religią w internecie

Władze ChRL opublikowały projekt wytycznych wymierzonych w zamieszczane w internecie "chaotyczne informacje" na temat religii - poinformował we wtorek państwowy dziennik "Global Times". Pekin konsekwentnie zacieśnia kontrolę nad grupami wyznaniowymi.

Zgodnie z projektem wszystkie organizacje rozpowszechniające treści religijne w internecie będą musiały uzyskać odpowiednie licencje od urzędów nadzorujących wyznania na szczeblu prowincji - podała gazeta, cytując ogłoszony w poniedziałek dokument.

Po uzyskaniu pozwoleń organizacjom wolno będzie "propagować religię i prowadzić szkolenia religijne", ale wyłącznie na należących do nich platformach internetowych, których użytkownicy będą musieli podawać prawdziwe nazwiska, by się zarejestrować.

Zabronione będzie publikowanie i transmitowanie w internecie wszelkich praktyk religijnych, takich jak modlitwy czy palenie kadzideł, w formie tekstu, zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów. Projekt wprost zakazuje również platformom religijnym podżegania do działalności wywrotowej, sprzeciwiania się przywództwu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz promowania ekstremizmu i separatyzmu.

Według "Global Timesa" nowe wytyczne mają na celu "utrzymanie harmonii religijnej i społecznej". "Pewne organizacje w imię religii umyślnie wyolbrzymiają i zniekształcają w sieci doktryny religijne, a niektóre złe siły, takie jak terroryzm, separatyzm i ekstremizm religijny, również usiłują powiększyć swoje wpływy w internecie" - ocenił cytowany przez tę gazetę były wysokiej rangi doradca kierownictwa KPCh ds. wyznaniowych Zhu Weiqun.

Chińskie prawo teoretycznie gwarantuje obywatelom wolność wyznawania religii, o ile jest ona oficjalnie uznawana przez rząd. Władze ChRL prowadzą jednak kampanię przeciwko tzw. Kościołom podziemnym, które opierają się próbom kontrolowania ich przez państwowe urzędy. Kampania zaostrzyła się w lutym, gdy w życie weszło nowe prawo wyznaniowe, zwiększające kary dla nieautoryzowanych grup wyznaniowych.

W niedzielę władze zakazały na przykład działalności dużemu podziemnemu Kościołowi protestanckiemu i skonfiskowały używane przez niego "nielegalne materiały promocyjne" - jak napisano w komunikacie, cytowanym przez agencję Reutera. Kampania dotyka również katolików, szczególnie w prowincji Henan, gdzie mieszka ich około miliona.

Komunistyczne władze Chin obawiają się, że religie mogą być wykorzystywane przez "obce siły", by wtrącać się w wewnętrzne sprawy kraju lub propagować wśród jego mieszkańców zagraniczne systemy wartości. W ramach kampanii "sinizacji religii", czyli nadawania wyznaniom "chińskiej specyfiki", urzędy naciskają m.in. na grupy wyznaniowe, by nie eksponowały symboli religijnych, wywieszały flagi ChRL w świątyniach oraz odgrywały hymn narodowy w czasie wszystkich nabożeństw.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  22°C Poniedziałek
  noc
  18°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »