W najbliższy czwartek, 13 września, rozpocznie się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie dwudniowe spotkanie na temat kryzysu humanitarnego w Syrii i Iraku. Zostało ono przygotowane przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
W spotkaniu weźmie udział ponad 50 katolickich organizacji zajmujących się pomocą humanitarną, przedstawiciele lokalnych episkopatów oraz innych organizacji kościelnych i zakonów, a także nuncjusze apostolscy z Syrii, Iraku, Libanu i Turcji.
Celem spotkania jest refleksja nad obecną sytuacją w Syrii i Iraku oraz wymiana doświadczeń związanych z pomocą ofiarowaną przez instytucje kościelne. Będzie ono także okazją do przeprowadzenia bilansu z prac, które już zostały wykonane oraz zaplanowanie tych, które czekają na realizację.
Wojny i sytuacja, w jakich znalazły się Irak i Syria, wywołały jeden z najcięższych kryzysów humanitarnych ostatnich lat. Od 2014 r. wspólnota Kościoła przeznaczyła na pomoc tym krajom ponad 1 mld dolarów, z których korzystało ponad 4 mln osób rocznie. Według danych opublikowanych przez ONZ obecnie w Syrii pomocy potrzebuje ponad 13 mln osób, a w Iraku prawie 9 mln. W Syrii ponad 6 mln osób musiało przemieścić się w inne regiony kraju, a w Iraku ten sam los spotkał 2 mln ludzi. Ponadto ponad 5,5 mln Syryjczyków zarejestrowanych jest jako uchodźcy w krajach ościennych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.