Prezentujemy całościowy plan pożegnania pary prezydenckiej - od uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie do złożenia w krypcie na Wawelu. Podajemy informacje o utrudnieniach komunikacyjnych i możliwościach uczestnictwa w poszczególnych etapach ceremonii.
Przejdź do interesującego Cię momentu uroczystości:
SOBOTA, 17 kwietnia - Plac Piłsudskiego, Warszawa
Ceremoniał państwowy pożegnania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii oraz pozostałych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem rozpocznie się w Warszawie w sobotę o godz. 12.00 na placu Piłsudskiego.
W uroczystościach żałobnych wezmą udział rodziny ofiar, przedstawiciele władz państwowych, mieszkańcy stolicy. Swój udział zapowiedziały liczne delegacje zagraniczne.
Mszę św. na pl. Piłsudskiego poprzedzi cześć refleksyjna o charakterze państwowym z odczytaniem nazwisk wszystkich ofiar przez aktora. Przemówienia wygłoszą m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i przedstawiciele rodzin ofiar. Towarzyszyć temu będzie specjalna oprawa muzyczna.
Eucharystii, która rozpocznie się o godzinie 13:00 przewodniczyć miał kard. Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego, niestety z powodu utrudnień lotniczych nie pojawi się na uroczystościach. Mszę w Warszawie celebrować Episkopat Polski pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Odczytana zostanie homilia, którą miał wygłosić kard. Sodano.
We Mszy uczestniczyć będą także Biskupi Kościołów z Polskiej Rady Ekumenicznej. Przed błogosławieństwem modlitwę za tragicznie zmarłych odmówią przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Na zakończenie zgromadzeni odśpiewają pieśń „Boże, coś Polskę”.
Ołtarz ustawiono w bezpośredniej okolicy Krzyża Papieskiego, ale nieco cofnięty w porównaniu z ustawieniem podczas Mszy papieskich, tak aby była większa przestrzeń dla wiernych. Wokół białego krzyża, na czarnym kirze znajdują się zdjęcia 96 ofiar wypadku.
Po obu stronach ołtarza wyznaczone zostały sektory dla rodzin ofiar katastrofy oraz dla władz państwowych i gości zagranicznych. Zaplanowano również też sektor dla niepełnosprawnych u zbiegu ul. Wierzbowej i Marszałka Focha. Do pozostałych sektorów wstęp będzie wolny. Dla uczestników uroczystości żałobnych, także tych, którzy nie zmieszczą się w sektorach, przygotowane zostały telebimy: na Placu Piłsudskiego, przed Zachętą, w Ogrodzie Saskim (przed fontanną) i na rogu Królewskiej i Marszałkowskiej.
W godzinach 6.00-16.00 zamknięte zostaną ulice na obszarze ograniczonym Wisłostradą, Al. Jerozolimskimi, al. Jana Pawła i al. Solidarności. Na samych tych ulicach ruch będzie możliwy. Do godz. 12:00 możliwy jest ruch autobusowy ul. Marszałkowską, tramwaje jeżdżą Jana Pawła.
SOBOTA 17 kwietnia - Pałac Prezydencki i Archikatedra Warszawska
W sobotę o godz. 17.15 rozpocznie się modlitwa z udziałem kardynałów i biskupów przy trumnach Pary Prezydenckiej w sali kolumnowej pałacu na Krakowskim Przedmieściu. O 17:30 trumny zostaną przeniesione do archikatedry warszawskiej św. Jana, gdzie o godz. 18 odbędzie się Msza św. w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich. Uroczystości przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
Ciała Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii pozostaną w katedrze warszawskiej do niedzieli rano. O godz. 7:00. zostaną przewiezione na Okęcie, skąd drogą powietrzną zostaną przetransportowane do Krakowa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.