Prezentujemy całościowy plan pożegnania pary prezydenckiej - od uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie do złożenia w krypcie na Wawelu. Podajemy informacje o utrudnieniach komunikacyjnych i możliwościach uczestnictwa w poszczególnych etapach ceremonii.
NIEDZIELA 18 kwietnia - Bazylika Mariacka i Rynek Główny, Kraków
Doczesne szczątki prezydenta i jego żony dotrą do Krakowa w niedzielę 18 kwietnia ok. godz. 10.00 na lotnisko w Balicach, a stamtąd samochodami do kościoła sióstr norbertanek na Salwatorze. Tam zostaną przeniesione do otwartego samochodu i w uroczystym kondukcie, z asystą policji przejadą ul. Zwierzyniecką do Rynku Głównego i Bazyliki Mariackiej. W Bazylice Mariackiej pojawią się po 10:00, do godz. 14:00 będzie trwało czuwanie modlitewne. O godz. 14.00 rozpocznie się uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie kard. Sodano. W koncelebrze wezmą udział jedynie księża arcybiskupi i biskupi. Możliwość włączenia się do koncelebry istnieje we Mszach św. na Błoniach i w Łagiewnikach (więcej informacji). Msza św. zostanie odprawiona po łacinie, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Przewiduje się, że Bazylice Mariackiejznajdzie się około 700 osób - około 300 osób z delegacji zagranicznych (lista delegacji), około 200 osób z delegacji polskich władz i instytucji ważnych dla Polski oraz 200 miejsc dla rodziny, przyjaciół, znajomych i współpracowników pary prezydenckiej. Miejsce dla parlamentarzystów i wielu VIP-ów przewidziano w sektorze przed kościołem.
Osoby pragnące uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych będą mogły gromadzić się na krakowskim Rynku i w okolicach. Przed kościołem mariackim będą cztery sektory z miejscami siedzącymi - ok. 3-4 tys. krzeseł. Na całym rynku przed kościołem zmieści się ok. 40 tys. osób.
Przybywających na uroczystości pogrzebowe zapraszamy do udziału w Eucharystii w kościołach wokół centrum Krakowa. Możliwość uczestniczenia we Mszy świętej będzie również o godz. 12.00 na Krakowskich Błoniach, na miejscu liturgii papieskich, a także o tej samej godzinie w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach (więcej informacji).
Pomocą w uczestnictwie w liturgii pogrzebowej będą telebimy, umieszczone na krakowskim Rynku, na Błoniach i przy Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Na początku Mszy św. o godz 14 wszystkich zgromadzonych powita kard. Stnisław Dziwisz, który wygłosi krótkie przemówienie. Przewidziane są dwa wystąpienia podczas mszy żałobnej - marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Janusza Śniadka, który będzie żegnał parę prezydencką - jak mówił Sasin - "w imieniu tych wszystkich, którzy zaangażowali się w ruch Solidarność, zmienili Polskę, zmienili Europę".
Po Mszy św. (najprawdopodobniej ok. 15:30) goście wysłuchają koncertu Filharmoników Berlińskich. To propozycja ze strony ministra spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec jako dar dla uczczenia pamięci pana prezydenta i prezydentowej.
NIEDZIELA 18 kwietnia - Kondukt żałobny i uroczystości na Wawelu, Kraków
W tym samym czasie - za trumnami pary prezydenckiej - uformuje się kondukt żałobny, który uda się ulicami Grodzką i Podzamcze na Wawel. Znajdą się w nim najbliżsi zmarłych, wskazane przez nich osoby i przedstawiciele władz RP. Skład konduktu zostanie bardzo szczegółowo określony; nie będą w nim uczestniczyć delegacje obcych państw, m.in. ze względów bezpieczeństwa. Jak podkreśla wojewoda małopolski Stanisław Kracik, za tym konduktem nie będzie szedł nikt z obecnych na Rynku. Osoby chcące uczestniczyć w uroczystości mogą natomiast zgromadzić się wzdłuż trasy z Bazyliki Mariackiej na Wawel.
Głowy państw zostaną przewiezione autokarami z Bazyliki Mariackiej na Wzgórze Wawelskie, gdzie wezmą udział w pożegnaniu liturgicznym pary prezydenckiej w Katedrze. Przewidziana jest krótka modlitwa, po czym rodzina pary prezydenckiej uda się do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w której do przygotowanego (wspólnego) sarkofagu będą złożone trumny (ok. 16:30). Przy sarkofagu wartę będą pełnili najwyżsi rangą generałowie Wojska Polskiego. Zakończenie uroczystości przewidziane jest na godz. 17:00.
W czasie przemarszu konduktu ma bić dzwon Zygmunta, a w momencie składania trumien do sarkofagu zostanie oddanych 21 salw armatnich.
Po złożeniu trumien w krypcie na Wawelu - prawdopodobnie na dziedzińcu zamku - nastąpi składanie kondolencji rodzinie Lecha i Marii Kaczyńskich oraz przedstawicielom władz Polski przez przedstawicieli państw uczestniczących w pogrzebie.
NIEDZIELA 18 kwietnia - Msze Św. dla uczestników uroczystości na Błoniach i w Łagiewnikach
"Ponieważ jest to niedziela, chcemy umożliwić wszystkim udział we mszy św." - mówił na konferencji prasowej bp Guzdek, przewodniczący Kościelnego Komitetu organizującego niedzielną uroczystość. Msze św. dla uczestników uroczystości na Błoniach i w Łagiewnikach zostaną odprawione o g. 12. "Później włączymy się we wspólne przeżywanie ceremonii pogrzebowej" - mówił bp Guzdek. Przypomniał, że podobnie było podczas pogrzebu Jana Pawła II w kwietniu 2005 r., wtedy także na krakowskich Błoniach była msza św., a potem wspólne przeżywanie pogrzebu transmitowanego z Rzymu na telebimy w Krakowie.
W tych Mszach – na Błoniach i w Łagiewnikach - kapłani uczestniczący w pogrzebie Prezydenta RP mogą włączyć się do koncelebry przywożąc ze sobą albę i stułę koloru fioletowego. Kuria krakowska prosi kapłanów o zabranie ze sobą cyborium z komunikantami.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.