Nie będzie zmian w zakresie tajemnicy zawodowej dziennikarskiej, lekarskiej i adwokackiej; rozważane robocze koncepcje nie zyskały akceptacji kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości - poinformował w czwartek rzecznik resortu Jan Kanthak.
"Nie będzie zmian w zakresie tajemnicy zawodowej - dziennikarskiej, lekarskiej i adwokackiej. Robocze koncepcje, które zakładały pewne ograniczenia tajemnic, nie zyskały akceptacji kierownictwa MS" - napisał Kanthak na Twitterze. Pod koniec września minister Zbigniew Ziobro zapewniał, że zmiany, nad którymi pracuje resort, nie dotkną dziennikarzy. Kanthak w rozmowie z PAP podkreślił, że "żadnej zmianie" nie ulegną także tajemnica adwokacka ani lekarska.
Rzecznik poinformował też, że MS "będzie uczestniczyć w pracach studyjnych na forum międzynarodowym" związanych z problematyką ochrony tajemnic w kontekście zagrożeń terrorystycznych i prania brudnych pieniędzy. Podkreślił, że analizy nie oznaczają przygotowywania zmian w przepisach. "Zostały zaprezentowane pewne założenia zmian kodeksu karnego, jednak w projekcie nie znajdą się żadne zmiany dotyczące tajemnicy zawodowej" - podkreślił Kanthak.
Dodał, że "będą trwały międzynarodowe prace koncepcyjne i studyjne, ponieważ kwestia uregulowania tajemnic pod kątem zwalczania terroryzmu i walki z praniem brudnych pieniędzy to zagadnienia podnoszone także w innych państwach".
Pod koniec września Ziobro poinformował, że prace nad zmianami w przepisach o tajemnicy zawodowej - o które zwracali się do resortu prokuratorzy - nie dotkną dziennikarzy.
Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", zapowiadana przez resort sprawiedliwości nowelizacja kodeksu postępowania karnego, miała umożliwiać prokuratorowi wydobycie od adwokata poufnych informacji o jego kliencie bez pytania sądu o zgodę; to samo miało dotyczyć innych zawodów, w których obowiązuje tajemnica, w tym dziennikarzy, lekarzy i doradców podatkowych. Ziobro podkreślał wówczas, że są omawiane pewne koncepcje, ale żadne ostateczne decyzje nie zapadły.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.