Benedykt XVI przyjął rezygnację z urzędu biskupa Kildare i Leighlin w Irlandii Jamesa Moriarty'ego - ogłosił w czwartek Watykan. To kolejna dymisja, związana ze skandalem pedofilii w irlandzkim Kościele i jego tuszowaniem przez tamtejszych hierarchów.
72-letni obecnie dostojnik był w latach 1991-2002 biskupem pomocniczym archidiecezji w Dublinie, która teraz znalazła się w centrum skandalu w związku z rządowym raportem, który ujawnił rażące przykłady seksualnego wykorzystania dzieci przez miejscowych księży oraz wiele przypadków ich ukrywania przez kościelnych zwierzchników sprawców.
Odpowiedzialnością za to obarczono również biskupa Moriarty'ego, gdy pełnił on posługę w Dublinie. W reakcji na falę krytyki i pod wyraźnym naciskiem Watykanu, jak się podkreśla, złożył on dymisję z urzędu ordynariusza w grudniu 2009 roku.
"Powinienem był sprzeciwić się dominującej tendencji. Przepraszam jeszcze raz ofiary nadużyć i ich rodziny, nawet jeśli słowa nie wystarczają" - oświadczył w czwartek zdymisjonowany biskup.
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).
Czy nowy rząd w Berlinie ma pomysł na problem migracyjny, który Niemcy sami stworzyli?
Chcemy ustalić wszystkie ofiary tej dramatycznej nocy z 1945 r. i dokonać godnego pochówku.