- Młody to nie ten, który ma… ileś lat, ale ten, kto ma serce, które nie boi się wyzwań - mówili Zofia i Adam Jaroszowie, para diecezjalna Domowego Kościoła, podczas spotkania małżonków w Ustroniu-Hermanicach.
Małżonkowie z bielsko-żywieckich kręgów Oazy Rodzin - Domowego Kościoła (wielu z dziećmi) - spotkali się w sobotę 20 października w dominikańskim kościele Matki Bożej Królowej Polski w Ustroniu-Hermanicach, na swoim diecezjalnym dniu wspólnoty.
Towarzyszyło mu hasło roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie: "Młodzi w Kościele" i temat: "Powołanie - moja codzienność".
- Młodość to otwartość na życie - witali wszystkich Zofia i Adam Jaroszowie, para diecezjalna Domowego Kościoła. Do powitań dołączyli także: moderator diecezjalny ks. Jacek Moskal i proboszcz hermanickiej parafii o. Cezary Jenta OP oraz Ilona i Adam Kuźnikowie - nowa para odpowiedzialna za rejon cieszyński DK.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Ks. Paweł Mielecki (L) i ks. Jacek Moskal podczas Eucharystii dla Domowego Kościoła w Hermanicach
Małżonkowie wysłuchali konferencji zaproszonego gościa - ks. Pawła Mieleckiego, następnie spotkali się w mniejszych grupach, adorowali Najświętszy Sakrament podczas Namiotu Spotkania, a zwieńczeniem dnia wspólnoty była Msza św. i Agapa - spotkanie przy stole.
Hermanickie spotkanie stało się okazją do podziękowań małżeństwom i księżom, którzy poprowadzili letnie rekolekcje dla Oazy Rodzin, a także przekazania posługi odpowiedzialnych za małżeńskie kręgi DK w trzech rejonach nowym parom.
W rejonie Bielsko-Biała 2 Agatę i Stanisława Majkowskich zastąpią Katarzyna i Jacek Czerwińscy, w rejonie cieszyńskim - Marię i Janusza Michałków - Ilona i Adam Kuźnikowie, a w rejonie Żywiec 2 - Marię i Mieczysława Gluzów - Edyta i Dariusz Michalec.
Pod koniec Mszy św. nowi odpowiedzialni otrzymali specjalne błogosławieństwo ks. Jacka Moskala oraz świece symbolizujące światło Chrystusa.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Małżonkowie dzielili się dobrymi doświadczeniami przekazu wiary w swoich rodzinach
Podczas konferencji "Młodzi w Kościele", ks. P. Mielecki z archidiecezji krakowskiej, mówił małżonkom o tym, jak towarzyszyć młodym w drodze do świętości. Ks. Mielecki był odpowiedzialny za sekcję pastoralną podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Jest także m.in. diecezjalnym duszpasterzem małżonków ze wspólnoty Equipes Notre-Dame i… policjantów.
- Uśmiech, radość, nadzieja - bez nich nie sposób wychodzić do ludzi młodych - mówił duszpasterz, nawiązując do powstałego w archidiecezji krakowskiej pomysłu powołania rady młodych przy arcybiskupie.
Zaproszono do niej młodych z wielu środowisk, by powiedzieli, jak widzą swoją obecność w Kościele.
- Zwracali uwagę, że czują się manipulowani w swoich parafiach, wspólnotach, rodzinach; że się ich przeciąga z prawa na lewo; że dorośli próbują trochę wymazać swoje kompleksy, niedociągnięcia i trudności w życiu kościelnym, mówiąc młodym: "Przyjdźcie, zagrajcie, zaśpiewajcie, pokażcie się. Nie róbcie nam tego, żeby was nie było; co ludzie powiedzą jak was nie zobaczą" - opowiadał duszpasterz, dodając inne głosy młodych: o rywalizacji wspólnot już zaangażowanych w duszpasterstwo; o sytuacji w rodzinach - że nikt ich nie słucha.
Ale młodzi mówili też o rzeczach dla nich pozytywnych: przykładzie wiary rodziców, innych dorosłych.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.