Misja ewangelizacyjna wśród młodych realizuje się poprzez świadectwo życia oraz wymaga spójności i autentyzmu – stwierdził uczestniczący w Synodzie abp Pierbattista Pizzaballa, administrator Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.
Hierarcha zauważył, że Synod jest okazją, aby przyjrzeć się kondycji ludzi młodych, podjąć temat duszpasterstwa pośród nich, ale w perspektywie całości, integralnie, a nie oddzielnie. Młodzi nie są Kościołem samym w sobie i dla siebie. Stanowią grupę wiekową w życiu bardziej złożonym. Wypracowanie całościowej wizji i szukanie sposobu na integrację młodego pokolenia ze starszymi jest sprawą podstawową. To jest jeden z elementów nowości jaką wnosi ten Synod.
Abp Pizzaballa zaznaczył, że młodzi mają w sobie pewną niechęć wobec ociężałości struktur eklezjalnych, czują oddalenie Kościoła od ich problemów. Potrzebują więc bliższych i bardziej bezpośrednich relacji, innego języka. Parafie nie są często dla nich miejscami spotkania, budowania wspólnoty, ale biurami obsługującymi klientów. Barierą w kontakcie z młodymi jest także klerykalizm oraz styl bycia i myślenia.
Franciszkanin posługujący od ponad 30 lat w Ziemi Świętej podkreślił, że przekaz wiary nie dokonuje się dzisiaj z pokolenia na pokolenie. To stawia poważne wyzwanie przed wspólnotą wierzących. W obecnej sytuacji Kościół powinien stawać się coraz bardziej miejscem podstawowego wychowania do wiary. Poprzez swoje różne struktury, ruchy, stowarzyszenia, diecezje oraz parafie powienien formować w wierze Przekaz wiary dokonuje się poprzez świadectwo – podkreslił abp Pizzaballa - podejmowane przede wszystkim przez dorosłych. Młodzi potrzebują punktu odniesienia, potrzebują jasnego ukierunkowania, które przychodzi od dorosłych. Świadectwo następnie staje się orędziem.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.