Dopiero trzeci jego projekt został ostatecznie zaakceptowany. Pierwszy był bardzo długi i nudny, drugi trochę krótszy, ale bardzo posępny, a ten list jest pełen radości – mówił abp Gądecki.
„Kościół jest wam matką, nie opuści was, jest gotów wam towarzyszyć na nowych drogach, na wspaniałych ścieżkach, gdzie wiatr Ducha wieje mocniej, rozpraszając chmury obojętności, powierzchowności, zniechęcenia” – piszą ojcowie synodalni w liście do młodzieży świata. Został on odczytany na zakończenie Mszy wieńczącej Synod Biskupów.
„Ten list jest entuzjastycznym przesłaniem ojców synodalnych, którzy wzywają młodych do pójścia razem z Kościołem i w Kościele” – podkreśla abp Stanisław Gądecki. „Gdy chodzi o charakterystykę tego listu trzeba powiedzieć, że dopiero trzeci jego projekt został ostatecznie zaakceptowany. Pierwszy był bardzo długi i nudny, drugi trochę krótszy, ale bardzo posępny, a ten list jest pełen radości – mówi Radiu Watykańskiemu przewodniczący episkopatu Polski, który brał udział w synodzie. - To entuzjastyczne przesłanie dla młodzieży ojców synodalnych, wezwanie do pójścia razem z Kościołem i w Kościele jest tym, co się na tej jednej stronie tekstu zmieściło. Według mnie, jeśli pierwszy projekt listu przypominał szarzyznę jesieni, drugi był zimą, to ostateczna wersja jest pełnią lata”.
Odpowiadający w polskim episkopacie za duszpasterstwo młodzieży bp Marek Solarczyk zauważa, że ten krótki list jest ważnym przesłaniem, które skutecznie pójdzie w świat młodzieży. „Jest to przesłanie, w którym zawarte jest pozdrowienie, zawarta jest życzliwość, zawarta jest troska o to, aby młodzi ludzie tam gdzie są obecni byli rzeczywiście szanowani, żeby mogli rozwijać to wszystko, co jest bogactwem ich życia i znaleźć tych, którzy im w tym pomogą” – mówi bp Solarczyk, który był jednym z czterech ojców synodalnych z Polski.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.