Reklama

Dowód na istnienie ciśnienia atmosferycznego

Kilkudziesięciu studentów Uniwersytetu Śląskiego bezskutecznie próbowało rozerwać tzw. półkule magdeburskie podczas zakończonego w czwartek 6. Studenckiego Festiwalu Nauki. Tym doświadczeniem dowiedli istnienia siły ciśnienia atmosferycznego.

Reklama

Studenci powtórzyli eksperyment, który jako pierwszy przeprowadził w 1654 r. w Magdeburgu niemiecki fizyk Otton von Guericke, wykorzystując dwie metalowe półsfery o starannie oszlifowanych krawędziach. Po ich dociśnięciu i uszczelnieniu wypompował ze środka powietrze, a powstałą w ten sposób kulę rozerwało dopiero szesnaście koni.

Katowiccy studenci próbowali tego dokonać ciągnąc za liny zamocowane do obu półkul. Kilkukrotne próby - z coraz większą liczbą uczestników - w ciągu kilkudziesięciu minut nie przyniosły jednak rezultatu.

"Po usunięciu powietrza ze środka, panujące na zewnątrz ciśnienie atmosferyczne ściska półkule tak mocno, że ich rozerwanie jest bardzo trudne. Dopiero po wpuszczeniu do środka powietrza staje się to możliwe" - wyjaśnił jeden z organizatorów eksperymentu Jakub Spiechowicz z koła naukowego fizyków na śląskiej uczelni.

Zaznaczył, że studenci - w przeciwieństwie do niemieckiego uczonego - do usunięcia powietrza z wnętrza kuli mogli wykorzystać pompę próżniową. Dzięki temu powietrze zostało odessane jeszcze dokładniej, niż podczas XVII-wiecznego eksperymentu.

Spiechowicz dodał, że eksperyment z półkulami magdeburskimi przed laty przeprowadzono już na katowickim uniwersytecie. Jego uczestnikom również nie udało się rozerwać półkul, mimo że w próbie uczestniczyło ok. 300 osób.

Festiwal Nauki Uniwersytetu Śląskiego - jak podają jego organizatorzy - to pierwszy w Polsce naukowy festiwal w całości przygotowywany przez studentów. W tegorocznej edycji odbyło się prawie sto wydarzeń - wykładów, konferencji, debat, konkursów - dotyczących tak odległych od siebie tematów, jak marzenia senne, genetycznie modyfikowana żywność, gwara śląska, seksuologia, biologia molekularna. Większość z nich prowadzili sami studenci.

W programie znalazły się też warsztaty dla osób zainteresowanych sztuką reżyserską i operatorską, tańcem żydowskim, fotografią otworkową, metodami szybkiego zapamiętywania, dziennikarstwem oraz komunikacją społeczną, poszukiwaniem skarbów za pomocą GPS czy przeglądem filmów amerykańskich i radzieckich.

W Festiwal Nauki włączono też dni otwarte uniwersytetu. Ich uczestnicy - głównie uczniowie szkół średnich - mogli zobaczyć m.in. uczelniane laboratoria, pracownie naukowe i biblioteki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama