Przypominamy ludzi polityki, kultury, nauki, przedstawicieli życia społecznego na świecie, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku. Odeszła m.in. wokalistka Dolores O'Riordan, astrofizyk Stephen Hawking, reżyser Milosz Forman, senator USA John McCain i szef kuchni Anthony Bourdain.
LISTOPAD 2017
16.11 - Franciszek Kornicki, pułkownik Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii i ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej. Miał 101 lat. Był wielokrotnie odznaczany przez prezydenta RP i ministra obrony narodowej RP, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. We wrześniu 2018 roku Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i dziennika "The Telegraph" na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku.
18.11 - Malcolm Young, współzałożyciel legendarnego zespołu rockowego AC/DC. Muzyk, współautor przebojów takich jak "Highway to Hell" czy "You Shook Me All Night Long", od lat cierpiał na demencję. Miał 64 lata.
19.11 - Charles Manson, były przywódca sekty odpowiedzialnej w latach 60. XX wieku za serię zabójstw w Los Angeles. Skazany na karę dożywotniego więzienia Manson zmarł w szpitalu w hrabstwie Kern w stanie Kalifornia. Miał 83 lata.
22.11 - Jeden z najbardziej znanych na świecie śpiewaków operowych, baryton, Dmitrij Chworostowski. Artysta walczył z chorobą nowotworową, w 2015 roku wykryto u niego guza mózgu. Dożył 55 lat.
29.11 - Wybitna tłumaczka literatury polskiej Ksenia Starosielska. Była autorką rosyjskich przekładów największych dzieł literatury polskiej XX wieku i utworów pisarzy współczesnych.
GRUDZIEŃ 2017
5.12 - Francuski pisarz, filozof i dziennikarz, były redaktor naczelny dziennika "Le Figaro", hrabia Jean Lefevre d'Ormesson. Zmarł w Neuilly-sur-Seine na przedmieściach Paryża; miał 92 lata.
5.12 - Ostatni król Rumunii Michał I. Wycofał się z życia publicznego w 2016 roku z powodu choroby nowotworowej i przekazał swe obowiązki najstarszej córce Margarecie. Zmarł w swej rezydencji w Aubonne w Szwajcarii w wieku 96 lat.
17.12 - Amerykański strateg polskiego pochodzenia generał Edward Rowny. Walczył na frontach w Europie, Korei oraz Wietnamie; był doradcą pięciu prezydentów USA. Dożył 100 lat.
18.12 - Rosyjski historyk Arsenij Roginski, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Memoriał, dokumentującego zbrodnie stalinowskie, w tym dokonane na Polakach.
20.12 - Kardynał Bernard Law, który w 2002 roku zrezygnował z funkcji arcybiskupa Bostonu po ujawnieniu, że przez lata tuszował przypadki pedofilii wśród tamtejszych księży.
21.12 - Były astronauta Bruce McCandless, pierwszy człowiek, który unosił się bez asekuracji na orbicie okołoziemskiej. Odszedł w wieku 80 lat.
29.12 - Carmen Franco, jedyna córka dyktatora generała Francisco Franco, który rządził Hiszpanią w latach 1936-75. Po jego śmierci zaangażowała się w utrwalanie pamięci o ojcu. Zmarła w Madrycie w wieku 91 lat.
STYCZEŃ 2018
2.01 - Sędzia Ferdinando Imposimato, który prowadził śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. Zamachem zajmował się przez wiele lat i twierdził, że za próbą zabicia papieża stało rosyjskie GRU. Miał 81 lat.
2.01 - Thomas S. Monson, 16. prezydent Kościoła mormonów (Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich).
5.01 - Władimir Jankilewskij, jeden z twórców moskiewskiego konceptualizmu. Jego prace pokazane w 1962 r. na wystawie w moskiewskim maneżu wywołały krytykę ze strony Nikity Chruszczowa, który nazwał je "sztuką zdegenerowaną". Zmarł w Paryżu w wieku 79 lat.
15.01 - Dolores O'Riordan, wokalistka irlandzkiego zespołu rockowego The Cranberries. Zmarła nagle w wieku 46 lat w trakcie nagrywania nowego albumu w Londynie. Zespół The Cranberries, założony w Limerick w 1989 roku, zdobył międzynarodową sławę w latach 90. XX wieku dzięki takim hitom jak "Linger" i "Zombie". Wydał siedem albumów, z czego ostatni w kwietniu 2017 roku; sprzedał 40 mln płyt.
20.01 - Francuski mistrz sztuki kulinarnej Paul Bocuse. Był ikoną kuchni francuskiej, a przyznawana od 1987 roku nagroda Złotego Bocuse'a (Bocuse d'Or) uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla szefów kuchni na świecie. Przeżył 91 lat.
27.01 - Miliarder i założyciel sieci sklepów Ikea Ingvar Kamprad. Założone przez niego ponad 70 lat temu imperium meblowe jest dzisiaj znane na całym świecie. Zmarł w wieku 91 lat.
LUTY 2018
1.02 - Samobójstwo popełnił najstarszy syn zmarłego w 2016 r. byłego przywódcy Kuby Fidela Castro, Fidel Castro Diaz-Balart.
9.02 - Amerykański aktor John Gavin, znany m.in. z kinowych klasyków takich jak "Psychoza" czy "Spartakus". Miał 86 lat.
10.02 - Profesor Myrosław Popowycz, szef Instytutu Filozofii Akademii Nauk Ukrainy, historyk i publicysta, uważany za jeden z najważniejszych autorytetów moralnych w swoim kraju. Zmarł w Kijowie dożywyszy 87 lat.
14.02 - Po długotrwałej walce z nowotworem w RPA zmarł przywódca opozycji w Zimbabwe Morgan Tsvangirai. Za rządów obalonego w 2017 roku wieloletniego prezydenta Roberta Mugabego był wielokrotnie prześladowany.
21.02 - Zmarł Billy Graham, słynny amerykański kaznodzieja, duchowny baptystyczny, organizator wielkich imprez ewangelizacyjnych na świecie. Dożył 99 lat.
23.02 - Lewis Gilbert, który wyreżyserował kilkadziesiąt filmów, w tym trzy filmy z serii o tajnym agencie Jamesie Bondzie. Miał 97 lat.
MARZEC 2018
14.03 - Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.
KWIECIEŃ 2018
13.04 - Odszedł Milosz Forman, czeski reżyser, twórca m.in. "Amadeusza" i "Lotu nad kukułczym gniazdem". Laureat Oskara zmarł nagle, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat. Był najbardziej utytułowanym czeskim filmowcem. Po wydarzeniach Praskiej Wiosny z 1968 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie tworzył przez całe życie; obywatelstwo amerykańskie przyjął w latach 70. Największe sukcesy święcił właśnie w USA. Jego "Lot nad kukułczym gniazdem" otrzymał w 1976 r. pięć Oscarów, w tym za najlepszy film i dla najlepszego reżysera.
15.04 - Dziennikarz Maksim Borodin, który pisał o stratach w Syrii wśród rosyjskich najemników z oddziału nazywanego grupą Wagnera. Borodin 13 kwietnia wypadł z okna swego mieszkania; zmarł dwa dni później w szpitalu w Jekaterynburgu, nie odzyskawszy przytomności.
17.04 - W wieku 92 lat odeszła Barbara Bush. Była jedyną kobietą w historii, która była świadkiem zaprzysiężenia swego męża - George'a Busha i syna - George'a W. Busha na prezydentów USA.
20.04 - W wieku 28 lat zmarł w Omanie popularny szwedzki DJ i producent muzyczny Tim Bergling, znany jako Avicii. Uważany był za jednego z najlepszych didżejów na świecie. Popularność przyniosły mu przeboje "Wake Me Up", "Hey Brother", "Waiting for Love". Współpracował z takimi gwiazdami muzyki jak Jon Bon Jovi, Robbie Williams i Madonna.
28.04 - Dwuletni Alfie Evans, który cierpiał na niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną, zmarł w szpitalu w Liverpoolu. Alfie przebywał w szpitalu w Liverpoolu od grudnia 2016 r. W ocenie brytyjskich lekarzy jego choroba doprowadziła do nieodwracalnych i "katastrofalnych" zmian w mózgu, wykluczających nie tylko powrót do zdrowia, ale jakiekolwiek znaczące przedłużenie życia. Rodzice chłopca toczyli sądową batalię, chcąc przenieść go do włoskiego szpitala Bambino Gesu, który oferował dalszą opiekę paliatywną; sprawą dziecka zajmował się także Watykan. 28.04 - Art Paul, amerykański grafik, twórca słynnego logo magazynu "Playboy", króliczka z muszką. Zmarł w wieku 93 lat w Chicago.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...