Abp Życiński: unikajmy patosu i bezpodstawnych oskarżeń

O unikanie języka patosu, teorii spiskowych, tropienia winnych i formułowania bezpodstawnych oskarżeń w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zaapelował w liście do wiernych metropolita lubelski abp Józef Życiński.

List ma być odczytany w kościołach archidiecezji lubelskiej w niedzielę.

Metropolita podkreśla w nim, że w "doświadczeniu wyjątkowej dawki bólu", jakie przyniosła katastrofa pod Smoleńskiem, ważne staje się każde słowo, które ten ból wyraża.

"Należy unikać słów stwarzających wrażenie przesady. Tymczasem niektórzy z naszych bliskich używają języka patosu, nazywając bliskich nam zmarłych +męczennikami+. W tradycji chrześcijańskiej nazywamy męczennikiem kogoś, kto oddał życie za wiarę, np. o. Maksymiliana Kolbego lub ks. Jerzego Popiełuszkę. Nie odnosimy jednak tego terminu do osób, które zginęły w katastrofach" - napisał abp Życiński.

Metropolita przestrzega przed nadużywaniem "terminów, które mają ścisły sens teologiczny". Jego zdaniem, gdy dramat ludzkiego cierpienia "zostanie przesłonięty potokiem słów", to może to prowadzić do "zbanalizowania tragedii".

Zdaniem abp. Życińskiego wiele osób, którym trudno pojąć "wstrząsające misterium cierpienia", chciałoby szybko znaleźć winnych tej tragedii, co powoduje, że "stają się popularne podejrzenia i teorie spiskowe".

"Nie rańmy prywatnymi tłumaczeniami tych, którzy cierpią. Pozostawmy szczegółowe wyjaśnienia spornych kwestii kompetentnym komisjom. Umiejmy zamilknąć, gdy wymaga tego kultura płynąca z wiary religijnej" - apeluje metropolita.

Abp przypomina, że to w rozważaniu męki Chrystusa trzeba "poszukiwać sensu dla naszych piekących ran", aby przeciwdziałać zniechęceniu i rozpaczy. "Nie wolno nam reagować na dramat cierpienia krzykiem domysłów czy bezpodstawnych oskarżeń" - czytamy w liście.

Według metropolity chrześcijanin "zamiast tropić podejrzanych i w ich stronę kierować bezpodstawne oskarżenia" powinien szukać odpowiedzi na pytanie, czego w tej sytuacji oczekuje do niego Bóg i jak wyrazić szacunek dla współbraci.

"Umiejmy więc wyprowadzić wnioski o potrzebie kultury politycznej, w której nawet wtedy, gdy różnimy się poglądami, potrafimy wyrażać te różnice bez ośmieszania, poniżania czy prób niszczenia innych osób. Doświadczając grozy i majestatu śmierci, zechciejmy pamiętać, że interesy partyjne czy sukces w wyborach nie mogą być nigdy ważniejsze niż szacunek dla godności naszych bliźnich, bez względu na to jaką partię reprezentują" - napisał metropolita lubelski.

List metropolity został opublikowany na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej.

«« | « | 1 | » | »»
 • śmieć
  01.05.2010 19:30
  Współczuję lubelskim księżom, bo to na nich spadnie ocena za "polityczne manewry" swojego biskupa. Czy w tym Lublinie nie ma naprawdę porządnych ludzi? Palikot, Mucha, Życiński? Jest jakaś osoba publiczna z Lublina, która myśli i po katolicku i po Polsku jednocześnie?
 • renata155
  02.05.2010 09:43
  i może warto przeczytać cały list..jest do odczytania na stronie Kurii lubelskiej,moim zdaniem jak najbardziej w duchu i katolickim..no i po Polsku ;)
 • Polak i Katolik
  02.05.2010 12:39
  A jak się słowa zamieszczone w powyższym artykule mają do tego co robiono z Naszym Prezydentem, z Jego Godnością??? Dlaczego wówczas kiedy opluwano Głowę Najjaśniejszej Rzeczpospolitej milczał??? Dlaczego Arcybiskup milczał, kiedy Lublinian - Pan Palikot rzucał kalumnie na Głowę Państwa Polskiego???? Przecież w Konstytucji RP jest mowa o PRAWDZIE i niezbywalnej godności a także poszanowaniu dobrego imienia! Proszę o przeanalizowanie art. 30, art. 47 i rozdziału dotyczącego urzędu prezydenta... Czy to też patos??? Nie każdy musi być katolikiem, ale każdego Polaka zobowiązuje Konstytucja do Jej przestrzegania! Uszanujmy wolność wyznania, ale nie wolność od PRAWDY!!!
  Proponuję zapoznać się ze słowami Innego Hierarchy – Kardynała Stanisława Nagy. On też wyraża swoje zdanie na podobny temat co Arcybiskup. Jemu jednak chodzi o PRAWDĘ i poszanowanie godności należne każdemu człowiekowi i zagwarantowane Konstytucją RP.

  http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PS/niedziela201018-nazakrecie.html
 • jacex
  03.05.2010 01:02
  Chrześcijanin ma tylko jedna ojczyznę Niebo -Nowe Jeruzalem!!!
  Nacjonaliści mają tylko Polskę...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  -1°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  -1°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  wiecej »