„Jesteście przykładem związku pracy i modlitwy” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń 4 maja 2010 r. podczas Mszy św. w intencji hutników, emerytów i rencistów Huty „Pokój”, w intencji rodzin hutników, a także za wszystkich zmarłych pracowników huty.
Msza odprawiona została w parafii św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu, na terenie której znajduje się obchodząca w tym roku 170-lecie istnienia huta.
„Człowiek to ciało dusza. Człowiek to Kościół i zakład pracy. Niech ta symbioza trwa” - mówił dalej abp Zimoń.
Nawiązując do nazwy obchodzącego rocznicę powstania zakładu pracy i do słów Jezusa z odczytanej tego dnia Ewangelii metropolita katowicki podkreślił, ze dawcą pokoju jest Chrystus. Dodał, że temat pokoju jest tematem bardzo współczesnym, wobec wielu konfliktów w otaczającym nas świecie. „Brakuje nam pokoju” - mówił abp Zimoń. Wskazując na konieczność zadawania pytania o to, jaki pokój daje człowiekowi Jezus, podkreślił, że odejście od Chrystusa budzi w człowieku niepokój, lęk.
Metropolita katowicki mówił też o znaczeniu znaku pokoju przekazywanego w czasie Mszy św. (w archidiecezji katowickiej jest on przekazywany przez podanie ręki). Podkreślił, że dopiero po tym znaku, będącym wyrazem życzliwości i pozytywnego stosunku do każdego człowieka, przyjmujemy Komunie świętą. „Człowiek, który chce przyjąć Chrystusa powinien mieć poukładane relacje z drugim człowiekiem” - powiedział abp Zimoń. Dodał, że starania o pokój nie powinny być oparta na jakiejś ideologii walką, skierowana przeciwko komukolwiek. Podkreślił, że pokój jest niezbędny w relacjach społecznych, a także w zakładach pracy. Jak go budować w połączeniu z troską o solidarność czy katolicka nauka społeczna.
Huta „Pokój” w Rudzie Śląskiej jest producentem i dystrybutorem wyrobów stalowych. Założyli ją w 1840 roku pod nazwą „Friedenshütte” David Loewenfeld, Moritz Friedlsnder i Simon Loewi. W czasie dwudziestolecia międzywojennego huta „Pokój” była największą hutą żelaza w Polsce. W styczniu 2009 roku otrzymała tytuł ”Perły Polskiej Gospodarki”.
Św. Florian jest jednym z patronów archidiecezji katowickiej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.