Watykan wypuści w tym roku serię znaczków bożonarodzeniowych, w której znajdą się grafiki narysowane przez więźnia. Jest on osadzony w mediolańskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze za działalność mafijną.
Obrazy Zwiastowania i Narodzin Pana Jezusa, to dwa dzieła, które Stolica Apostolska wybrała na wzór znaczków pocztowych. Ich twórcą jest Marcello D’Agata od 25 lat odbywający karę dożywotniego pozbawienia wolności, za udział w mafijnych interesach. W latach 90-tych działał m.in. jako doradca Benedetto Santapaoli, jednego z najbardziej krwawych szefów sycylijskiej cosa nostry o pseudonimie „Myśliwy”.
„W Roku Miłosierdzia, kiedy Papież Franciszek po raz pierwszy dał więźniom możliwość przejścia przez Bramę Świętą, by otrzymać odpust zupełny, a z nim pewność przebaczenia, coś we mnie pękło” – wyznaje D’Agata. I dodaje: „To mi zwróciło życie i radość, które straciłem przekonany przez fałszywego proroka”. Więzień podkreśla, że sztuka stała się dla niego narzędziem dialogu z tym, co jest w nim najgłębsze, co uwolniło go z „wewnętrznego więzienia”. „Miłość do sztuki obudziła we mnie coś wcześniej mi nieznanego, co ukryte było w mroku, który ukradł mi życie” – mówi sycylijczyk.
Szef Biura Filatelistycznego przy Gubernatoracie Państwa Watykańskiego wskazuje, że powierzenie wykonania bożonarodzeniowych znaczków pocztowych więźniowi jest znakiem nadziei, zaufania i wiary w bliźniego i jego zdolność do zrozumienia popełnionego zła i do zadośćuczynienia. „Znaczki powstają dzięki ostatnim, zapomnianym – ukochanym przez Papieża Franciszka” – podkreśla Mauro Olivieri.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.